1050 die als legerarts optrad, voor dezen veldtocht een oplossing trachten te vinden voor wat betreft de geneeskundige verzorging, zoowel tijdens den marsch als gedurende de vijandelijkheden na aankomst aan het front in Palestina. Zijne adviezen aan den opperbevelhebber resulteerden in een bevel, waarin werd bepaald, dat alle technische en geneeskundige forma ties aan het strijdende leger vooraf zouden gaan, een wel zeer van de norm afwijkende regeling. Slechts op deze wijze was het mogelijk de hygiënische en geneeskundige verzorging tijdens marsch en gevecht ongestoord te doen verloopen. Het initiatief van den legerarts heeft hier niet weinig bijgedragen tot het heil van de troepen, die dan ook hun erkentelijkheid voor de getroffen maat regelen toonden. In het Octobernummer van het I.M.T. werd een artikel van Generaal Dr Rouppert gerefereerd, „Paniek als oorlogsphenomeen". In „The Coast Artillery Journal" van Juli-Augustus 1937 troffen wij een studie aan van de hand van Infantry-Captain C. T. Lanham over hetzelfde onderwerp, getiteld „Panic". Naar a.anleiding van een achttal voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis wijdt Captain Lanham een beschouwing aan de oorzaken en de middelen ter voorkoming van dit hoogst merkwaardige en tevens dikwerf voor het gevecht zoo funest werkende verschijnsel. De schrijver onderscheidt twee phasen in het ontstaan van een paniek, nl. ten eerste de voorbeschiktheid daartoe en in de tweede plaats de directe, aanleidende oorzaak het geheele verloop van het uitbreken van paniek vergelijkt hij met de werking van een condensator: neemt de spanning geleidelijk toe, dan voert zij bij het bereiken van een maximum tot ontlading. De meest verschillende momenten kunnen leiden tot een geestesgesteld heid bij het individu, welke tengevolge van meestal een geringe aanleiding overslaat in een paniek van de massa. Deze psychische gesteldheid wordt o-ekenmerkt door meerdere symptomen, waarvan nervositeit, pessimisme, verhoogde prikkelbaarheid voor uitwendige invloeden, gebrek aan ver trouwen in de leidende officieren en een lijdelijk verzet tegen gegeven bevelen de voornaamste zijn. Weinig-getrainde troepen, die in eiken oorlog een gedeelte van een strij dend leger uitmaken, zijn het meest vatbaar voor invloeden welke de voorbeschiktheid voor een paniek bewerkstelligen en zij zullen de zoo juist genoemde symptomen eerder vertoonen dan troepen, die onder strenge discipline staan. Als oorzaak voor het ontstaan der voorbeschiktheid wordt m de eerste plaats genoemd tegenslag in het gevecht en een geleden nederlaag, hetgeen zonder meer verklaarbaar is. Zeer belangrijk acht de schrijver verder het voorbeeld, dat de officieren geven toonen deze prikkelbaarheid, vree»' onzekerheid, gebrek aan vertrouwen in hun superieuren en in zichzelf, inplaats van kalmte, beheersching en opgewektheid, dan zal dit met nalaten een depressieven terugslag op den troep uit te oefenen. Verder zijn het vermoeidheid, honger, dorst en andere ontberingen die ïrriteerend werken. In de opsomming van deze factoren is tevens de weg aangegeven waar langs getracht moet worden hun schadelijke werking te voorkomen. Een goede verpleging zal de laatstgenoemde momenten zooveel mogelijk moeten probeeren te omgaan, terwijl overigens een verstandig optreden van zijde der leiders veel onheil zal kunnen bezweren. Is eenmaal, onverhoopt, de voorbeschiktheid aanwezig, dan is zelfs de meest futiele aanleiding voldoende om de paniek te deen uitbreken. In beschreven voorbeelden worden hiervan enkele frappante staaltjes aange haald Een kudde varkens, die werd aangezien voor chargeerende cavalerie, was voldoende om een geheel regiment infanterie op de vluchtte doen slaan; tengevolge van het waarnemen van een verdachte schaduw

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 100