1051 één enkelen soldaat ontstond de grootste wanorde in een belangrijk gedeelte van een legerkorps. Meestal is zelfs de krachtigste leider niet in staat bij een paniek succesvol te intervenieeren. Van het meeste belang is het daarom te bevorderen, dat de voorbeschiktheid voor het uitbreken van paniek niet kan ontstaan. De leidende officier, zoowel die van groote als die van kleine eenheden, zal daartoe al datgene in het werk moeten stellen, wat in zijn vermogen ligt bepaalde regels zijn hiervoor echter niet te geven. Wanneer hij de oorzaken kent, zullen zijn gezond verstand, zijn kalm, opgewekt en doelbewust optre den en het medeleven met zijne ondergeschikten, krachtige middelen blijken te zijn. KI. 8. VAN HET WERELDTOONEEL (met een schets achter in dit nummer). In het Oosten, zoo wordt gezegd, is de schijn, het redden van het gezicht, hoofdzaak. Beschouwt men de verrichtingen van den Volkenbond tijdens de jongste vergadering in begin October, dan heeft het er veel van, dat Genève een ijverig aanhanger van deze tactiek is geworden. Want ook de Volkenbond heeft het gezicht gered door het doen ontwerpen, aanbevelen en aannemen door de verschillende colleges van resoluties inzake Spanje en China, resoluties, waarin niets staat wat een ieder niet reeds wist en welke niet meer beteekenen dan het geven van een moreelen steun. Neemt men voorts in aanmerking, dat de voor deze daad benoodigde meerderheid of eenparigheid van stemmen slechts kon worden verkregen, doordat de ver tegenwoordigers van verschillende mogendheden ontbraken of zich van stemming onthielden, dan kan men moeilijk tot een andere slotsom komen dan deze, dat de samenwerking tusschen de mogendheden nog geen twintig jaar na de oprichting van den Volkenbond minder is dan ooit te voren. De consequenties van vorenbedoelde resoluties hebben Assemblée en Conseil niet onder de oogen gezien, beter gezegd, niet willen zien. Niet ten onrechte, want de groote vraagstukken, welke de wereld thans bezighouden, die van de koloniale kwestie, van de verhoudingen in en om de Middelland- sche Zee en van de gebeurtenissen in het Verre Oosten en waartusschen een onverbrekelijk verband bestaat, zijn aanleiding geworden, dat de mogendheden niet, zooals de idealistische dragers van de volkenbondsge dachte het graag hadden gezien, gezamenlijk den bedrijver van een onrecht matige handeling tot rede brengen, doch als voorheen worden verdeeld in de kampen van voor- en tegenstanders èn van hen, die, hadden zij het voor het zeggen, liefst neutraal zouden blijven, doch thans, indien zij de grondslagen van den Volkenbond getrouw blijven, gedwongen zullen zijn, zich van meet af aan de zijde van een der partijen te stellen. Het Abessijnsch conflict heeft geleerd, wat daarvan de gevolgen zijn en hiervoor is men teruggeschrokken. Zoo liet de Volkenbond, die in een andere resolutie betreffende de universaliteit het thans wel niet te verwezenlijken middel ter genezing van de eigen kwaal aangaf, de oplossing van het Spaansche- en van het Chineesche vraagstuk aan de belanghebbenden over. Inzake het eerste probleem is men nog niet veel opgeschoten het valt op, dat, ondanks alle pogingen van Engelsche zijde, telkenmale wanneer een oplossing in zicht komt, een der deelnemende mogendheden de besprekingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 101