1052 doet vastloopen door geen haarbreed van haar eischen te willen afwijken. De verkregen tijdwinst is intusschen door Franco benut om zich meester te maken van geheel N. Spanje zoodat hij zich thans met alle macht tegen Madrid en het Z.W. deel van het land kan keeren de Roode regeering ducht hiervan blijkbaar de gevolgen en verplaatste haar zetel van Valencia naar Barcelona, wellicht tevens met de bedoeling, beter het oog te kunnen houden op de handelingen der Catalanen. Ook elders aan de Middellandsche Zee hebben Engeland en Frankrijk zorgen, In Palestina had de slechts ten deele gelukte, door deportatie gevolgde, arrestatie van de leiders van het verzet aanvankelijk een kalmeerende uitwerking de vlucht van den Groot Moefti van Jeruzalem naar Syrië betrok echter ook Frankrijk, zij het indirect, in de Palestijnsche zaak. Hoewel sommige berichten ons willen doen geloov-en, dat de rust weder- keert, wijzen aanslagen als die op de oliepijplijn Kirkoek-Haifa, op spoor wegen en het van internationaal belang zijnde vliegveld Lydda op het tegendeel. De wijze van optreden der Engelschen het opleggen van boeten en het vernielen van eigendommen is nu ook niet bepaald geschikt, om de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Voorts bracht de Groot Moefti Londen in een moeilijk parket door het voornemen te kennen te geven, zich naar Egypte te willen begeven. Wel nam Engeland tegenmaatregelen, doch hierbij mocht het Caïro weer niet voor het hoofd stooten daar het land van den Nijl door zijn ligging tusschen Lybie, waar heen Mussolini nog steeds troepen zendt, en het thans Italiaansche Abessynië een zeer belangrijk stuk is in het zwijgend met Rome gevoerde politieke en militaire schaakspel; reeds werden maatregelen getroffen tot een snelle versterking van het Egyptische leger, hetwelk bereids troepen zond naar de W. en Z. grenzen. De gebeurtenissen in China zullen het onderwerp van bespreking vormen op een op 3 November te Brussel te houden conferentie waarvoor met alleen de onderteekenaren van het Negen Mogendheden Verdrag (Ame rika België, China, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Nederland en Portugal en de latere onderteekenaars Bolivia, Denemarken, Mexico, Noor wegen en Zweden) werden uitgenoodigd, doch eveneens Duitschland en Rusland. Zooals was te voorzien, bedankte Japan evenals later Duitsch- jan(j bet zal een woordvoerder vinden in Italië. Dit feit en de steeds vasteren vorm aannemende geruchten, dat Rome zich bij het anti-commu nistische DuitschJapansche verbond zal aansluiten, roept onwilkeurig de gedachte op aan den vroegeren driebond, waarin Japan s plaats werd inge- nomen door de oude Donau-monarchie en welke den leden ondanks de zeer tegenstrijdige belangen van nut is geweest voor het geven van een rugdek king bij het beurtelings bereiken van een bepaald doel de annexatie van Bosnië—Herzegowina, de mislukte poging tot het verwerven van bezit in Marokko en de verovering van Tripolis. Gezien de door Tokio en Nanking verkondigde voorwaarden en de door Japan tegenover inmenging aangeno- men houding, is het een groote vraag, of te Brussel eenig resultaat ten goede zal worden bereiktde groeiende anti-E'ngelsche stemming in Japan doet het tegendeel vreezen. Uit hetgeen Nanking mededeelde, blijkt dat de Chineezen ditmaal minder geneigd zijn toe te geven dan ooit te voren. Deze houding mag grootendeels als een gevolg worden aangemerkt van de resultaten, welke tot nu toe met de verdediging van het grondgebied zijn bereikt, welke resultaten naar uit alles blijkt ook voor de Japanners een openbaring zijn. Weliswaar zijn de Chineezen in N. China verdreven uit Tsjahar en vrijwel geheel Hopei en Soeiyoean en hebben zij bij Sjanghai hun eerste opstelling moeten prijsgeven, doch wat beteekent dit terreinverlies voor het onmetelijk groote Rijk van het Midden Juist die afmetingen zijn het, welke het zoo moeilijk maken, de gebieden niet alleen te veroveren doch daarna te beveiligen. Reeds nu teekent

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 102