ons beteekende Zijn dreiging was duidelijk toen wij in Yenbo waren, en de Turken uit Medina naar Mekka trokken. Maar dat alles hadden wij veranderd door naar Wejh te trekken. Thans blokkeerden wij den spoorweg en verdedigden zij dien slechts. Het garnizoen van Medina zat in loopgraven en vernielde zijn eigen beweegkracht door de transportdieren op te eten welke niet langer konden worden gevoed. Wij hadden hun de macht om ons te schaden ontnomen en wilden nu hun stad wegnemen maar, die was voor ons niet een basis als Wejh, noch een bedreiging als de Wadi Ais. Waarom ter wereld wilden wij dan die stad hebben Ik begon nu het oorlogsdoel te componeeren. De boeken gaven het precies aan „de vernietiging van 's vijands gewapende strijd krachten door den strijd". De overwinning kon slechts door bloed gekocht worden, wat voor ons een harde leuze was. Maar omdat de Arabieren geen georganiseerde strijdkrachten hadden, zou een Turksche Foch ook geen oorlogsdoel hebben En zouden de Arabieren geen verliezen te lijden hebben. Hoe zou onze Clause- witz zijn overwinning koopen Von der Goltz was schijnbaar dieper gegaan door te betoogen, dat het niet noodzakelijk was den vijand te vernietigen, maar om zijn moed te breken. Maar wij toonden geen plannen om iemands moed te breken. Echter, Von der Goltz was een humbug, en al die wijze mannen moesten wel in overdrachtelijken zin sprekenwant wij waren ongetwijfeld onzen oorlog aan het winnen. En terwijl ik langzaam voortpeinsde drong het tot mij door, dat wij den Hedjaz-oorlog al hadden gewonnen. Van elke duizend vierkante mijlen van den Hedjaz waren er negenhonderd negenennegentig vrij. Bevatte mijn uit gelokte grap tegen Vickery, dat een opstand meer geleek op vrede dan op oorlog, evenveel waarheid als vluchtigheid Misschien dat in den echten oorlog het absolute den doorslag gaf, terwijl voor den vrede een meerderheid reeds genoeg was Als wij de rest behielden, waren de Turken welkom binnen het kleine gebied waar zij stondentot de vrede of de dag des oordeels hun het nuttelooze zou doen inzien van met de neuzen tegen onze ruiten te staan. Derhalve veegde ik dezelfde vliegen weer eens geduldig van mijn gezicht, tevreden in de wetenschap, dat de Hedjazoorlog" was gewonnen en beëindigd gewonnen van den dag af, dat wij Wejh namen, als wij maar verstandig genoeg waren om dat in te zien. Ik vroeg mij verbaasd af waarom Faisoel de Turken wilde bestrijden, en waarom de Arabieren hem hielpenen zag dat hun doel geografisch was, om de Turken uit alle Arabisch- 967

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 17