2. DE BRITSCH-INDISCHE N.W. GRENS x) door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein der Artillerie. (Vervolgzie I.M.T. nr. 10). 5. De hulpwapens. Voor wij dit hoofdstuk besluiten rest ons nog, enkele korte opmerkingen te maken over de met de hulpwapens opgedane ervaringen. a. De cavalerie. Een vluchtige beschouwing van het grens gebied zou licht tot de conclusie voeren, dat het terrein aldaar zich niet leent tot gebruik van cavalerie. Niets is echter minder waar talrijk zijn de gevallen waarin het ruiterwapen het tegen deel vermocht te bewijzen. Zoo werd de Mohmand-expeditie van 186364 speciaal gekenmerkt door het succesvol optreden van cavalerieook in 1897 wist zij nabij Malakand en tegen de Bunerwals belangrijke successen te boeken, zoowel door zelf standige acties van korten duur in verband met bivakbevei liging en verpleging moesten de eskadrons voor het invallen van de duisternis bij de colonnes zijn teruggekeerd als door een even effectvol optreden tijdens terugtochtsmarschenenkele malen boekte de cavalerie daarbij het succes, dat de vijand van verdere vervolging afzag. Het kenmerkende in al deze gevallen was de groote moreele werking 2) waardoor een kleine troep in staat was een groote overmacht op de vlucht te drijven. Zoo joegen na den overval op het bivak te Wana in 1894 een hand jevol cavaleristen op de weinige tijdens den nachtelijken strijd binnen het kamp niet gewonde paarden eenige honderdtallen verzetslieden op de vlucht, dezen onderwijl nog zware verliezen toebrengende tien jaar later herhaalde hetzelfde wapenfeit zich vrijwel toen 50 ruiters een 1500 man sterke bende de bergen in dreef. Weliswaar konden de ruiters daar de vervolging niet voortzetten, doch een geveinsde terugtocht teneinde den vijand te b In de noot b op blz. 887 is een fout geslopen bij den staf van de fus. batn. zullen niet 4 mitrn. zijn ingedeeld doch 4 mrtn. 2) Duidelijk blijkt de vrees van de Pathans voor de cavalerie uit het vol gende voorval. In 1897 voerden de Mohmands een nachtelijken aanval uit op een kamp bij Sjabkadr, waarin ook cavalerie was gelegerd. Als gevolg van dien aanval ontstond in het paardenbivak een geweldige stampei, waarop de Mohmands, denkende, dat de cavalerie ten aanval ging, schielijk het hazenpad kozen en zich den geheelen volgenden dag niet meer lieten zien. 970

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20