d. Het pantserwapen. Na hetgeen wij omtrent de pantserauto's en lichte vechtwagens reeds hebben opgemerkt kunnen wij volstaan met de korte samenvatting, dat zij weinig invloed hebben op het optreden buiten den wegen. Daarlangs zijn zij bij den opmarsch van weinig nut: de vijand laat de voertuigen voorbij gaan en richt zich tegen de volgende troepenhet onderhouden van verband daarmede met behulp van motorrijders is onuitvoer baar deze zijn een willige prooi voor vijandelijke schutters. Van het verlaten van de gepantserde dekking voor het opruimen van een hindernis dan wel voor het doen van waarnemingen voor af te geven vuur, weet de verzetspartij maar al te goed gebruik te maken meermalen was het de infanterie, welke pantserauto's uit een benarde positie moest bevrijden. Tijdens den terug- 973 1) Hetgeen in de rubriek "Uit de vaktijdschriften" op blz. 921 onder het opschrift „Pantserwapens aan het Br.-I. N.W. front" wordt mede gedeeld, schijnt met onze conclusie wel ietwat in strijd. The Tank toont echter in een overmaat van enthusiasme slechts de eene zijde van de medailleBeziet men ook de keerzijde, waartoe het artikel „Attack on the convoy at Shahur Tangi on the 9th April 1937", voorkomende in de J.U.S.I.I. van Juli j.l. de gelegenheid biedt, dan blijkt dat de prestaties van de 4 paun. (1 was wegens reparatie achtergebleven) t.a.v. de bescherming van de 55 vracht-, 1 ambulance- en 3 particuliere auto's sterke colonne, waarbij nog 60 man inf. ter bescherming en 14 man genie voor wegher- stelling waren ingedeeld, in veel mindere mate aanleiding tot juichen te geven De paun. konden nml. niet beletten, dat de colonne gedurende 24 uur muurvast zat zij waren ook in dit geval verlaagd tot gedekte mitr. opstellingen van waaruit dank zij de gelukkige omstandigheid, dat het beloop van den weg gezichtsverband mogelijk maakte de colonne bij daglicht kon worden beschermd. Bij nacht zou het door het neerschieten van een groot aantal chauffeurs en het op elkaar inrijden der daarna onbestuurbaar geworden auto's ontstane onontwarbare kluwen, zonder mankeeren hebben blootgestaan aan aanslagen van tot den weg doordrin gende verzetslieden Dat zulks niet is geschied, is te danken aan de troepen, welke na het bericht van den overval door het ter beveiliging van de colonne „meegegeven" vliegtuig van alle zijden toesnelden en er in slaagden, de 200-300 man sterke bende zóó ver terug te drijven, dat de weg tegen het invallen van den avond niet meer onder vuur lag (in totaal werden ingezet 1 pel. mitrn., 2 cien. inf., 3 cien. S. Waziristan Scouts en 1 groep Khassadars, wier opmarsch gedeeltelijk werd beschermd door 2 sien. paun.). De verdienste van de paun. dient dan ook te worden teruggebracht tot de op zichzelf natuurlijk belangrijke prestatie, dat zij er onder de aanwezige gunstige omstandigheden snelle berichtgeving door het vliegtuig overval vroeg op den dag, nml. te 7.45 in zijn geslaagd, de colonne voor totale vernietiging te behoeden door het de inf. mogelijk te maken, tijdig in te grijpen. Men leze in het vorenstaande geen ontkenning van de waarde van de paun. in het algemeen, doch wel een bewijs, hoe betrekkelijke die waarde is in het zoo geaccidenteerde gebied aan de N.W. grens. Nog willen wij den lezer de kennis niet onthouden van het feit, dat het geheele voorval een gevolg is van de omstandigheid, dat een afd. Khassadars, waarvan men veronderstelde, dat zij den post had bezet, welke de engte tangi) beheerscht, dit naliet en tevens - evenals de dorpshoofden verzuimde, de aanwezigheid te melden van de uit de omgeving van Piasha afkomstig bende, waarvan zij achteraf wel degelijk op de hoogte blijkt te zijn geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 23