tocht daarentegen zijn zij van veel nut daar de vijand zich dan vaak door roekeloos opdringen bloot geeft. e. Het luchtwapen. Hieromtrent hebben wij reeds terloops e.e.a. opgemerkt, hetgeen samenvattend er op neer komt, dat het vliegtuig, zoowel uit een preventief als repressief oogpunt, een machtig en snel werkend hulpmiddel is, althans indien terreins- en weersomstandigheden het gebruik mogelijk maken. Behalve dat het voor eigen beveiliging (vliegvelden te Pesjawar en Kohat in 193031 det. te Miransjah) aangewezen blijft op hulp van de infanterie, is het tegen een zich hardnekkig verzettenden vijand noch alleen, noch in vereeniging met het pantserwapen, het panacee, hetwelk enthusiaste bewonderaars van het vijfde wapen: daarin aanvankelijk meenden te mogen zien. Tegen een verzets partij, welke van geen toegeven wil weten, blijft een optreden met grondtroepen noodigechter kan het luchtwapen ook daarbij wederom van onschatbaar nut zijn x). De verbindingstroepen. Hoewel men omtrent deze troepen 2) uit de laatste jaren weinig meer verneemt, is hun werkzaamheid in vroeger jaren, toen de heliograaf practisch het eenige verbin dingsmiddel was, waarover men beschikte 3) van onschatbare waarde geweest. Afhankelijk als de heliograaf is van weers omstandigheden, is zij verdrongen door de lijntelegrafie en later door de draadlooze telegrafie, waarmede reeds in 1920-23 in Waziristan goede ervaringen werden opgedaan. Voor permanente verbindingen tusschen de grensgarnizoenen bezigt men echter nog steeds de lijntelegrafiede aanleg en het onderhoud der lijnen hebben echter altijd veel inspanning vereischt, niet in het minst door de herhaaldelijk daarop gepleegde aanslagen, waar tegen strafbepalingen en boetestelsels betrekkelijk weinig uit richten. Zooals wij reeds opmerkten, is het vliegtuig op het gevechts- veld een welkom hulpmiddel gebleken bij het overbrengen van berichten, vnl. met behulp van afgesproken signalen en teekens. g. Verplegings- en geneeskundige dienst. Omtrent deze beide diensten valt weinig op te merken, weinig, maar alleen goeds. Wij haalden reeds (blz. 884) de uitlating van Lord Roberts aan „that the mobility of the force should not be hampereld by want 974 b Tijdens de huidige actie schijnen de Engelschen op ruime schaal van vliegtuigen gebruik te maken voor de verpleging van de troepen. -) Bij de Covering Troops zijn ingedeeld de Pesjawar-, Waziristan- en Kohat District Signals en de Zhob Signal Section. Het speelde o.a. een belangrijke rol hij het ontzet van het bivak te Sjerpoer (Kaboel). Nog in 1904 kon de Onderkoning te Simla op de hoogte worden gesteld van IV2 uur tevoren te Wana behaalde successen, dank zij de heliografische verbinding van die plaats over de verschillende posten met Tank.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 24