Op de hoogvlakten treft men zoutmeren en rijke tinmijnen aan, bovendien wordt er goud en zilver gewonnen, terwijl de oer- bosschen in de oostelijke laagvlakten rubber leveren, en bovendien kinine, koffie, cacao en wol worden uitgevoerd. De regeeringszetel is La Paz, een stad van 150.000 inwoners, hoewel Sucre, een plaats met nog geen 30.000 inwoners de offi- cieele hoofdstad en sedert 1624 reeds universiteitstad is. Hoewel Bolivia geheel benoorden den zuidelijken keerkring ligt, zijn de winters in het hoogland er koud en felin het laagland daarentegen heerschen droge en natte moessons, gedurende welke laatste de temperatuur varieert van 2025°. Het land heeft een arm wegenstelsel, terwijl het geen eigen verbinding heeft met den Grooten Oceaan, zoodat de afvoer der producten hoofdzakelijk geschiedt langs de groote rivieren, naar den Atlantischen Oceaan. Paraguay. Deze republiek heeft een oppervlakte van 253.000 km2, en telt nog geen millioen inwoners (oppervlakte ong. 2 maal Java). De bevolking is veel homogener dan in Bolivia, en bestaat voor 30 uit blanken, 20 uit Indianen en 50 gemengden. De dikwijls drassige grond is zeer vruchtbaar het geboomte der dichte bosschen wordt benut voor industrieele en medicinale doeleinden. De uitvoer omvat in hoofdzaak huiden, vleeschextract, thee, vee, rijst, suikerriet en katoen. Gebruikmakende van de groote rivieren, die den Gran-Chaco aan de Zuid- en Oostzijde omsluiten, is Paraguay hier tot kolo nisatie overgegaan van de van die zijde toegankelijke Chaco- gebieden. De hoofdstad, Asuncion, is gelegen aan de samenvloeiing van de Rio Pilcomayo en de Rio Paraguay, dus op de grens van Para guay en het Chacogebied. II. DE GESCHIEDENIS DER OORLOGVOERENDE LAN DEN EN DE AANLEIDING TOT HET CONFLICT. (zie schets Zoowel Bolivia als Paraguay zijn voormalige Spaansche koloniën. Bolivia, dat oorspronkelijk een deel vormde van het Rijk der Inca's, kwam in 1539 als „Boven Peru" in Spaansch bezit, en werd na Venezuela en Ecuador in 1825 door Simon Bolivar be vrijd aan dezen vrijheidsheld dankt het dan ook zijn naam. Paraguay werd in 1527 door Sebastiaan Cabot ontdekt, en ver volgens veroverd door Ayolas, die Ascension stichtte (1535). In 1608 belastte Philips II de Jezuieten met de kolonisatie en pacifi catie van het land. In 1768 werden evenwel de Jezuieten verdreven, 986

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 36