doch het land bleef een Spaansche kolonie tot 1811, in welk jaar het zijn zelfstandigheid bevocht. Het duurde evenwel tot 1842 voor Paraguay internationale betrekkingen ging aanknoopen met de nabuurlanden. Toen het volgend jaar Bolivia de onafhankelijkheid van Para guay erkende, werd op last van den Boliviaanschen President op de kaart de grenslijn tusschen beide landen zoodanig getrokken, dat practisch het geheele noordelijk van de Rio Pilcomayo gelegen Chacogebied bij Paraguay werd gerekend. Dit was echter meer naam dan werkelijkheid, want in de practijk werd het Chacogebied beheerscht door de Chiriguano's, een Indianenstam, die alle blanke expedities, welke uit noordelijke of zuidelijke richting in het onherbergzame gebied trachtten door te dringen, verdreven, ter wijl overigens ook het klimaat het zijne er toe bij droeg om die expedities te doen mislukken. Bolivia meende bovendien weinig belang te hebben bij het daadwerkelijk bezit van dit gebied, daar het voor zijn westelijke provincies een debouche had naar den Grooten Oceaan, in de toen nog Boliviaansche haven Antofagasta, terwijl het voor zijn ooste lijke provinciën meende genoegen te kunnen nemen met den bovenloop van de Rio Paraguay, waarlangs de afvoer naar den Atlantischen Oceaan geschieden kon. Paraguay had evenmin veel belangstelling voor dit ontoegan kelijke gebied, daar het voor zijn bevolking voldoende vruchtbare streken had op den O. oever van de Rio Paraguay. In 1885 brak een oorlog uit tusschen Argentinië, Brazilië en Uruguay eenerzijds, en Paraguay anderzijds, welke Paraguay wel is waar ontzaglijke verliezen aan menschenlevens kostte, doch leidde tot een bevestiging van zijn onafhankelijkheid in 1870. Van deze Paraguaysche moeilijkheden maakte Bolivia, dat in middels had ontdekt, dat de bovenloop van de Rio Paraguay slechts een gedeelte van het jaar bevaarbaar was, gebruik, om zijn grens met Paraguay in zuidelijke richting te verplaatsende 22ste breedtegraad werd nu als grenslijn aangenomen, waardoor Bolivia over een lengte van 300 km over het bevaarbare gedeelte van de Rio Paraguay beschikte. Het protocol van 1879, waarin deze grenslijn werd vastgelegd, werd evenwel niet tijdig door de wederzij dsche parlementen geratificeerdzulks gold evenmin voor de protocollen van 1887, 1894 en 1907. Beide partijen trachtten door onderhandelingen de juridische procedure te rekken, teneinde tijd te winnen voor een daadwerkelijke bezetting van het ge- wenschte gebied. Toen Bolivia in een in zijn nadeel verloopen oorlog met Chili in 1882 genoodzaakt werd zijn eenige kustprovincie Antofagasta aan den overwinnaar af te staan, en het bovendien in 1903 zijn noordelijkste, in het Amazonestroomgebied gelegen, grondgebied aan Brazilië verloor, was er te meer reden voor Paraguay om den 987

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37