1915 werd ter zake door Paris aan London de volgende Nota aangeboden „Mocht het Britsche Gouvernement eene ontscheping van „troepen in de Golf van Alexandrette overwegen, ten einde „de spoorlijn naar Palestina door te snijden, dan zal het Brit- „sche Gouvernement niet alleen de economische, maar ook „de moreele en politieke positie van Frankrijk in deze ge bieden in overweging dienen te nemen. „De Fransche publieke opinie zou niet onverschillig kunnen „blijven tegenover operaties, welke zouden worden onder komen in een land, dat het beschouwt als bestemd te zijn „een deel te vormen van den toekomstigen Syrischen Staat1); „en zij zou van het Fransche Gouvernement niet slechts „verlangen, dat in dit bijzondere gebied geen operaties zouden „worden ondernomen zonder voorafgaande overeenstemming „tusschen de Geallieerden, maar ook, dat, mocht tot actie „worden besloten, de hoofdtaak aan Fransche troepen, onder „bevel van Fransche generaals zou worden toevertrouwd". Het schijnt haast ongelooflijk Want de Franschen hadden geen man beschikbaar en stelden de zending van troepen ook evenmin voor. De nota was dus zuiver een politiek verbod. Aldus werd de mooiste kans, niet alleen ter redding van de Gallipoli- onderneming, maar tevens om de Turksche bedreiging van het Britsche imperium voor goed onschadelijk te maken, afgewezen. Doordat de Britsche Generale Staf hopeloos verstrikt was in het Clausewitz-sche dogma van „de concentratie van alle krachten voor een groot offensief op het beslissende oorlogstooneel", en men in London slechts tot Vlaanderen zag, legde men zich bij het Fransche veto neer. Het kostte den Engelschen in begin 1917 een macht van 100.000 man in Z. Palestina, welke 10.000 man verlies leed in de herfst van 1917 een macht van 200.000 manen toen de oorlog geëindigd was, hadden zij alleen in Palestina 50.000 man verloren terwijl in Egypte blijvend een enorme troepenmacht, met op sommige tijdstippen van een sterkte van 275.000 man moest worden gehandhaafd. Dit alles had kunnen worden voorkomen door Maxwell's plan, om met 100.000 man bij Alexandrette te landen en de spoorlijn 2) Let wel Dit werd geuit in Nov. 1915, door de Fransche Regeering tegen de Britsche 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3