Dit kwam evenwel niet tot uitvoering, daar het plan ertoe werd doorkruist door het losbarsten van het eerste Paraguaysche offensief, dat op 9 September tegen fort Boqueron werd ingezet. De Paraguayanen wilden n.l. het strategisch belangrijke Bo queron tot eiken prijs zoo snel mogelijk heroveren. Aangezien de ligging van Paraguay een snelle mobilisatie en concentratie mogelijk maakte, kon reeds op genoemden datum een offensief met 15.000 man worden ingezet. Als commandant van de tegen Boqueron opereerende groep trad op de juist tot kolonel bevorderde overste Estigarribia, een in den Chaco bekend officier, die o.m. was belast geweest met het aanleggen van versterkingen aldaarhij had, evenals ver scheidene andere Paraguaysche officieren, met vrucht de studiën aan de Fransche Hoogere Krijgsschool gevolgd. Deze aanvoerder, wiens capaciteiten zoowel door Fransche als door Duitsche schrijvers hoogelijk worden geroemd, zette aanvankelijk een frontalen aanval tegen het fort in, welke echter enorme verliezen kostte en na vier vruchtelooze gevechtsdagen verbloedde. Begrijpende, dat deze methode niet tot resultaat zou leiden, wijzigde Estigarribia zijn tactiek en trachtte een wig in de stelling te dringen en die te infiltreerenook dit mislukte. Vervolgens werd tot de manoeuvre overgegaan, de vleugels van de Boliviaansche opstellingen werden weggedrukt, het fort Boqueron werd omsingeld en de verbindingen werden afgesneden. De Bolivianen deden uitvalspogingen welke mislukten, de ra vitailleering met vliegtuigen was onvoldoende, en nadat alle muildieren geslacht waren, was men na eenige weken genoodzaakt zich wegens voedsel-, water- en munitiegebrek aan den vijand over te geven (ongeveer 1000 man werden krijgsgevangen gemaakt) Dit succes was het teeken voor een algemeen Paraguaysch offensief, onder leiding van den nu tot Generaal en Opperbevel hebber benoemden Estigarribia. Het moreel der Bolivianen was zoodanig geschokt, dat een reeks van Boliviaansche forten den Paraguyanen bijna zonder weerstand in handen viel. Eindelijk gelukte het echter bij Campo Candia (zie op schets Co. VI A.), een open terreinstrook tusschen het zwaar beboschte terrein, welke het gebruik van artillerie begunstigde, met een 3000 man sterke troepenverzameling opnieuw weerstand te bieden, en in October en November '32 verschillende Paraguyaansche aanvallen af te wijzen. De Boliviaansche bevelhebber, die openlijk zijn regeering ver weet het leger in een ondoordacht avontuur te hebben gejaagd, werd teruggeroepen en vervangen door den Duitschen generaal Kundt, die tot 1930 leider van het Boliviaansche leger was ge- 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 46