weest, doch in dat jaar ten gevolge van een revolutie gedwongen werd het land te verlaten. Deze kwam 5 Dec. '32 te La Paz aan en reisde onverwijld per vliegtuig door naar het hoofdkwartier, dat te Villa Montes was gevestigd. Zijn eerste werk was terecht het hoofdkwartier te verplaatsen naar Munoz, van waaruit het gevechtsfront met een auto in korten tijd bereikbaar zou zijn zijn volgende daad was, het inzetten van een tegenoffensief tegen den Paraguayschen rechtervleugel, welke door het bezetten van de forten Platanillos, Loa en Bolivar bedenkelijk de Boliviaansche verbindingen bedreigde. Dit tweede Boliviaansche offensief werd 10 Dec. ingezet, nadat de troepen door aanvulling van personeel en materieel weer op sterkte waren gebracht. Het gelukte de bovengenoemde forten te hernemen, waardoor het gevaar op den N. vleugel werd be zworen. In Januari gelukte het den Boliviaanschen linkervleugel, thans gevormd door het lie Legerkorps, nog verder vooruit te schuiven tot Corrales. Een aanval van het Ie Legerkorps op de stelling van Nanawa mislukte, waarna tot in Maart het offensief wegens de aanhoudende regens moest worden onderbroken. Midden Maart gelukte een aanval op Alihuata, dat door een westelijke omtrekking van zijn verbindingen werd afgesneden deze omtrekking kostte veel voorbereiding, daar een pad door het dichtbegroeide bosch hiervoor moest worden gekapt. Het Boliviaansche tegenoffensief was hiermee practisch geëin digd, daar de fronten thans steeds meer verstarden en de inge graven tegenstanders hoe langer hoe meer gedwongen werden de methoden van den stellingoorlog in practijk te brengen. De in Juli '33 hernieuwde aanval op Nanawa begon dan ook met het opblazen van een stellinggedeelte, terwijl de vervolgens ingezette infanterieaanval werd begeleid door tanks, en zelfs vlam- menspuiten werden medegevoerd. Desondanks wisten de Para- guayanen door een te rechter tijd uitgevoerden tegenaanval meester van het terrein te blijven. In September werden zij echter door Boliviaansche vorderingen gedwongen hun front bij Campo Via terug te nemen op Gondra. Had tot dusverre in 1933 het initiatief bij Boliviaansche zijde berust, in het najaar ging dit, en thans voor langen tijd, weer op Paraguay over. Het tweede Paraguaysche offensief, dat eigenlijk in Dec. '33 eerst werd ingezet, werd voorafgegaan door een omtrekking in de omgeving van Alihuata, met het resultaat, dat na een om singeling van meerdere dagen het restant van 2 Boliviaansche regimenten, sterk 850 man en 50 mitrn., bij Campo Grande ge dwongen werd zich wegens watergebrek over te geven. Door- 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 47