braakpogingen faalden, en ontzetpogingen werden met mitrail- leurvuur afgewezen. Voor de zooveelste maal had een omsingeling voor de Para- guayanen tot een gunstig resultaat geleid. Waren de Bolivianen door het verlies van vorenbedoelde 2 regimenten reeds gedeprimeerd, erger nog werd dit door het uitblijven van de zoo noodige versterkingen om al de geleden verliezen aan te vullen. Om hieraan tegemoet te komen, nam generaal Kundt het Boliviaansche front op verschillende vooruitstekende gedeelten terug, waardoor de frontlijn verkort werd. Desondanks bleef tusschen de beide legerkorpsen nog een gat van 30 km bestaan. Hiervan nu maakte generaal EstigarrĂ¯bia handig gebruik om door een dubbele omvatting het Ie Boliviaansche Korps beslissend aan te grijpen. Dit korps was opgesteld met van N. naar Z. respectievelijk de 9e, 4e en 7e Inf.Div. Een sterke Paraguaysche afdeeling drong nu in het gat benoor den Alihuata, en toen deze afdeeling zich reeds in den rug van de 9e Div. bevond, drukte een andere afdeeling het front bij Gondra in, waardoor thans ook de 4e Divisie in de omsingeling begrepen was inmiddels rukte een derde colonne om den Z.vleugel der Bolivianen door in de richting van Munoz, ten einde de verbin dingen af te snijden. De omsingeling van de 9e en 4e Div. slaagde volkomen. Slechts aan den Korpscommandant, Kol. Peneranda, gelukte het met ca. 3000 man in Z. richting door te breken de rest der beide divisies, inclusief de staven, gaf zich 11 Dec. '33 wegens watergebrek over. De buit bedroeg 6000 krijgsgevangenen, honderden mitrail leurs, auto's, verder geschut en mortieren, enz. De 7e Divisie, die nu een groote kans liep ook afgesneden te worden, werd ijlings op Munoz teruggenomen. Deze operatie zou evenwel niet geslaagd zijn, wanneer niet Kol. Peneranda met zijn 3000 man juist op het goede moment de zich reeds nabij Munoz bevindende Paraguaysche colonne in de flank was gevallen, zoodat de terugtocht der resten van het Ie legerkorps, alsmede van het lie legerkorps, in goede orde kon verloopen. Wapenstilstand. Op dit, uit een strategisch oogpunt volkomen onbegrijpelijke, moment bood Paraguay aan Bolivia een wapenstilstand van 80 dagen aan. Waarschijnlijk is dit geschied buiten medeweten van den Paraguayschen opperbevelhebber om, mogelijk op aandringen van den Volkenbond. Dat Bolivia van dit onverwachte buitenkansje een nuttig gebruik maakte om zich eenigszins te herstellen en een nieuwe verdedi gingslinie te organiseeren, behoeft geen nader betoog. 998

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 48