Een aanval van het He Korps op den Boliviaanschen N.vleugel mislukte evenzeer. Ten einde dezen vleugel verrassend te kunnen omvatten was van Camacho uit door het zware bosch een pad van 120 km lengte aangelegd in die richting, waaraan IV2 maand gearbeid was. Het resultaat beantwoordde echter niet aan de verwachtingen. Immers, de Boliviaansche vliegers hadden den aanleg van het pad tijdig ontdekt, zoodat de Bolivianen door het verlengen van hun linkervleugel o.a. met deelen van het Ille Korps (met name de 2e Inf.Div.) een tegencmvatting konden voorbereiden. De ont moeting liep hier tenslotte op een frontaal gevecht uit, dat eind Juni in een stellingoorlog overging, ter hoogte van Laguna Loa, N.O. van Strongest. Bij een nu volgende poging om den Boliviaanschen Z.vleugel door een frontalen aanval tot wijken te brengen, gelukte het in het vijandelijke front door te dringen en een steunpunt te vermees teren. Een poging om door inzet van een geheele divisie het ont stane gat te verbreeden, liep dood in een vuurconcentratie van mitrn. mrtn. en art. Een Boliviaansche tegenstoot deed het verloren terrein herwinnen de ingezette Paraguaysche divisie was prac- tisch vernietigd. Het vierde Paraguaysche offensief. Generaal Estigarribia, die inzag dat hij op deze wijze niet vor derde, maar die toch het initiatief niet uit handen wilde geven, besloot nu door een diversie buiten de Boliviaansche stellingen om of de Boliviaansche verbindingen af te snijden, öf door een bedreiging van die verbindingen den vijand te nopen belangrijke krachten in die richting af te zonderen en daardoor zijn front bij Ballivian te verzwakken. Hij detacheerde daartoe in Augustus een divisie van 6000 man, onder de bevelen van kol. Franco naar Picuiba. Deze wierp de daar aanwezige Boliviaansche strijdkrachten terug, en drong na tot Carandaiti, terwijl een detachement van Picuiba in N. richting doorrukte en „27 November" bezette. De generaal Peneranda, die door luchtverkenning tijdig van de Paraguaysche plannen verwittigd werd, zond ijlings de 7e Inf.Div., en de pas opgerichte Cav.Div. van Kol. Rivas, het geheel onder de bevelen van kol. David Toro, die er in slaagde bij Ca randaiti den Paraguayschen opmarsch tot staan te brengen.x) De bedreiging, die van den Paraguayschen opmarsch uitging, was zeer ernstig geweest, daar Carandaiti reeds dicht bij de olie velden van Villa Montes ligt, zoodat vermeestering daarvan den nekslag voor den Boliviaansche aan- en afvoer en voor de moge- l) Zie nadere beschrijving onder VI. 1001

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 51