lijkheid van snelle troepenverplaatsingen zou hebben beteekend. De operatie nam maanden in beslag, en het was 20 November voor de Bolivianen de Paragyanen tot voorbij Picuiba hadden teruggedrongen, waarbij eenige honderden krijgsgevangenen, wat geschut en veel vrachtauto's in hun handen vielen. Had de diversie dus niet geleid tot een onmiddellijk succes op de verbindingen, het succes bij de frontgroep was er toch het middellijk gevolg van. De afzondering van de colonne Toro naar Carandaiti had nml. de Boliviaansche frontgroep zoodanig verzwakt, dat compagnieën van 100120 man sterk frontbreedten van 800 m en meer moesten bezetten verdediging in de diepte was dus niet mogelijk, terwijl reserves zoo goed als geheel ontbraken. Echter waren deze troepen rijkelijk van automatische wapens voorzien, wat tengevolge had, dat de Paraguayanen, wier gelederen door de geleden verliezen ook belangrijk waren gedund, slechts langzaam terrein konden winnen, terwijl bovendien de Bolivianen systematisch terugtrokken op nieuwe voorbereide stellingen on middellijk oost van Ballivian, waar zij tot November stand konden houden. Het vijfde Paragua-ysche offensief. De Paraguayanen hadden echter het geluk de kaart van een gesneuvelden Boliviaanschen officier van den Generalen Staf in handen te krijgen, waardoor de opstelling der vijandelijke troepen hen in groote trekken nauwkeurig bekend werd. Generaal Estigarrïbia maakte hiervan gebruik om midden Nov. het offensief te heropenen. Het lie Korps wist de 9e en 10e Bol.Inf.Div. bij Independencia en Canada Strongest volkomen verrassend in te sluiten, waardoor 7 a 8000 krijgsgevangenen en een enorme hoeveelheid materieel werden buit gemaakt. Het Ie (middelste) Korps ontving nu opdracht recht door te stooten in de richting van de Rio Pilcomayo, het He en Ille Korps zouden druk uitoefenen op den Z. en N. vleugel. Reeds den vol genden dag bereikte het Ie Korps Guachalla in den rug van Ballivian, waarop het Fort Ballivian viel en de bezetting zich overgaf. De oorlog was met den val van de belangrijke Ballivian Strongest stelling, waarin de Bolivianen gedurende het jaar 1934 met succes hadden stand gehouden, in een nieuw stadium ge komen. De verliezen hadden tot dusverre naar schatting aan Bolivi aansche zijde 45.000, aan Paraguaysche zijde 20.000 man bedragen, waarvan 3000 gedurende het laatste offensief. 1002

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 52