Generaal Peneranda, die reeds lang het gevaar voor de ijl bezette stelling had ingezien, had reeds een terugtocht voorbereid, doch aan het persoonlijk ingrijpen van den Staatspresident Sala manca was het toe te schrijven, dat dit plan niet mocht worden uitgevoerd. Toen evenwel de débacle gekomen was, stelde President Salamanca den Generaal Peneranda hiervoor verant woordelijk, verklaarde hem voor afgezet, en vertrok met den nieuwbenoemden opperbevelhebber per vliegtuig naar het hoofd kwartier. Generaal Penerandaovertuigd van zijn goed recht, liet echter den Staatspresident onmiddellijk na zijn landing gevan gennemen, en dwong hem een abdicatiebesluit te onderteekenen. Dit gaf in La Paz aanleiding tot eenige moeilijkheden, welke echter spoedig werden opgelost, en Generaal Peneranda behield het opperbevel. Thans werd eindelijk in Bolivia de algemeene mobilisatie afgekondigd, en aangezien tot nu toe achtereenvolgens 120.000 Bolivianen naar het front gezonden waren, was te verwachten dat uit het restant der 3 millioen inwoners nog een krachtig leger zou kunnen worden samengesteld. Men moest echter weer tijd winnen om dit leger te vormen. Daar door de vorderingen van het He Paraguaysche legerkorps een stand houden Z.O. van Villa Montes niet meer mogelijk was, werden de restanten der Boliviaansche Korpsen op Villa Montes en N. daarvan teruggenomen. Deze tweede Boliviaansche terugtocht verliep, dank zij de uitputting en de verliezen der Paraguaysche troepen, de steeds grooter wordende moeilijkheden voor den aan- en afvoer voor die troepen, en de groote afstootende kracht van de rijkelijk van automatische wapens voorziene achterhoeden der Bolivianen, met betrekkelijk geringe verliezen. De terugtocht, die 22 November 1934 aanving, had plaats over een diepte van ca. 200 km, en kon om vorengenoemde redenen in een langzaam tempo geschieden. De Paraguaysche Z.colonne bereikte eerst 18 Januari Palo Marcado, 50 km Z.O. van Villa Montes, en rukte van daaruit door naar Villa Montes, waar de Bolivianen zich inmiddels behoorlijk versterkt hadden. Het Ie Par. Korps werd bij Capiirenda gedurende bijna een maand opgehouden door de Cav. Div. Rivas; deze Div. ging eerst op Villa Montes terug, toen de Paraguayanen na een omtrekkende beweging Lapacho hadden bezet. Het He Paraguaysche Korps had opdracht om de N., over Boyube en Carandaiti, op te rukken een zwakkere colonne rukte over Picuiba op. 1003

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 53