Deze colonne stuitte daar op de 7e Bol. Div.. Na een omtrek kende beweging in snel tempo uitgevoerd, gelukte het een deel van de Paraguaysche colonne de waterbronnen van deze div. bij Irundague, in den rug der Bolivianen te vermeesteren. De div. werd hierdoor gedwongen op „27 November" terug te gaan. Gedurende dezen terugtocht kwamen 4000 man van dorst om, 2000 gaven zich over, het restant ontkwam over Algodonal naar Carandaiti, dat echter den Paraguayanen 23 Januari in handen viel. Hierdoor was het den Paraguayschen opperbevelhebber gelukt het Ie Bol. Korps (bij Boyube) te scheiden van de troepen bij Villa Montes, waar zich de Bol. opperbevelhebber bevond, terwijl tevens de verbindingsweg van Villa Montes naar San Francisco was afgesneden. Het zesde Paraguaysche offensief. Onder achterlating van een dekking tegenover het Ie Bol. Korps bij Boyube, werden nu de drie Par. Korpsen om Villa Montes, welke plaats aan alle zijden tot de Rio Pilcomayo toe omsingeld was, vereenigd, ten einde met dit gedeelte van het Bol. leger eerst af te rekenen. Op 15 Februari was de volkomen insluiting bewerkstelligd. De aanval werd nu over het geheele front ingezet. Doch na vier gevechtsdagen, die de Paraguayanen 4.500 man aan verliezen kostten, werd de aanval gestaakt, zonder tot eenig tastbaar resul taat te hebben geleid. Toen besloot gen. Estigarrihia, i.p.v. de overgave van het inge sloten Villa Montes af te wachten, eerst met het Ie Bol. Korps bij Boyube af te rekenen, doch de aanval tegen de ook hier inge graven Bolivianen mislukte eveneens, waarna zoowel bij Villa Montes als bij Boyube rust intrad. Op den rechtervleugel hadden de Paraguayanen echter meer succeszij zetten hier thans sterke krachten in, en bezetten 16 April Charagua in de Bol. provincie Santa Cruz, aan de over zijde van de Rio Parapeti, dus in onbetwist Boliviaansch gebied. De Bolivianen, die inmiddels weer versterkingen uit het bin nenland hadden gekregen, en met vrij sterke troepen bij Villa Montes en Boyube thans eigenlijk op de Paraguaysche verbin dingen zaten, benutten deze gelegenheid om het initiatief te hernemen, en tot het derde Boliviaansche offensief over te gaan. Generaal Peneranda brak met ca. 8000 man uit Villa Montes uit, verdreef het ongeveer 1000 man sterke Par. detachement bij Boyube, en herstelde de verbinding met het N. De N. Boliviaansche troepen gingen nu ook tot het tegen offensief over, de Paraguayanen werden over de Rio Parapeti teruggeworpen. 1004

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 54