De Bolivianen konden echter hun succes niet voldoende uit buiten, wegens de geringe beweeglijkheid van de nog niet voldoend geoefende nieuwe troepen. De inmiddels bij Ravelo verzamelde, nieuw opgerichte 6e Bol. Inf.Div. ging eind Mei voorwaarts in Z. richting, en bedreigde zoodoende de Paraguaysche verbindingen bij Ingavi. Onmiddellijk daarheen gezonden Par. versterkingen wisten echter deze div. beslissend te slaan, en tot den terugtocht naar Ravelo te nopen. Op dezen zelfden 8 Juni had in Buenos Airos een ontmoeting plaats tusschen de ministers van Buitenlandsche Zaken der beide oorlogvoerende landen, welke leidde tot een wapenstilstand, die 14 Juni, 12.00 in werking trad, en een einde maakte aan de vij andelij kheden. Het einde van den strijd en de vrede. De voornaamste artikelen van de wapenstilstandsovereenkomst, die ook den grondslag vormde voor de onderhandelingen op de vredesconferentie, waren de volgende le. Er zal een regeling worden getroffen voor doorvoer, handel en scheepvaart, overeenkomstig de geografische ligging der beide landen 2e. op die regeling zullen de militaire successen niet van invloed zijn 3e. eventueele geschillen hieruit voortvloeiende zullen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag worden voorgelegd 4e. de vijandelijkheden worden definitief gestaakt, op basis van de door de legers laatstelijk ingenomen posities (deze posi ties zouden door een neutrale commissie worden vastgesteld) 5e. de demobilisatie zal plaats hebben binnen 90 dagen na de vaststelling der beiderzijdsche posities 6e. de wederzij dsche militaire sterkte wordt teruggebracht tot maximum 5000 man 7e. er zal geen nieuw oorlogsmaterieel meer worden aangekocht, tenzij noodig voor vervanging van oud materieel 8e. de partijen aanvaarden het non-agressiebeginsel. Territoriaal had Paraguay dus belangrijke voordeelen behaald, het geheele Chacogebied bleef practisch in zijn handen econo misch zullen de voordeelen echter gering zijn geweest, daar de economisch belangrijke olievelden in het bezit van Bolivia bleven, terwijl mede het resultaat der krijgsverrichtingen op de handels verdragen van geen invloed zou zijn. Slot volgt). 1005

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 55