Om het politieke gedoe nog verwarder te maken had te zelfder tijd, eveneens op Kitchener's raad, het Foreign Office aan Sir Mark Sykes opgedragen zich in geheime missie te begeven met den Franschen vertegenwoordiger M. Georges Picot, ten einde gezamenlijk de grenzen vast te stellen van de toekomstige Ara bische Staten en van de Britsche en Fransche invloedssferen bij de latere verdeeling van Turkije (het was immers eerst 1915 Dit leidde tot de „geheime" Sykes-Picot overeenkomst van Mei 1916, waarbij de huid van den alsnog te schieten beer als volgt werd verdeeld a. de Franschen krijgen geheel Syrië ten N. van Acre en ten W. van Damascus en Aleppo, tot ver in Klein-Azië b. de Engelschen krijgen Mesopctamië van N. van Bagdad tot aan de Perzische golf c. voorts krijgt Frankrijk een invloedssfeer in een gebied van Aleppo tot het meer van Galilea en dan Oostwaarts tot aan de Perzische grens (waaruit dus ook Mosoel was be grepen) d. en zou Engeland een invloedssfeer krijgen van het meer van Galilea, langs de Jordaan naar de Doode Zee, vervolgens naar de kust bij Gaza en verder langs de oude grens van Sinai, om daarna Oostwaarts tot Mesopotamië te reiken. Als men nu aan de hand van de schets deze even officieele als geheime overeenkomst eens overdenkt, dan blijkt, dat als zelfstandig gedeelte voor de Arabieren niets anders overbleef dan een gedeelte van de centrale woestijn Terwijl dus eenerzijds, namens Kitchener, de Egyptische Staf den Sjarif de onafhankelijkheid der Arabische landen beloofde, van Taurus tot Perzische golf (met enkele beperkingen), kwam anderzijds, mede namens Kitchener, het Foreign Office tot eene verdeeling der Arabische landen tusschen Engeland en Frankrijk, waarbij voor de Arabieren slechts het minst bruikbare woestijn gebied werd overgelaten. Natuurlijk was de Sykes-Picot overeenkomst voor de Arabieren verborgen gehouden. Tot de Bolsjewiki het geheime verdrag, dat zij na de revolutie in de archieven vonden, per radio den volkeren kond deden een der weinige bijna toe te juichen daden der Bolsjewiki. 1) 1) Lawrence beschrijft deze geschiedenis sarcastisch in de Seven Pillars op blz. 555 aldus „I begged (Faisoel) to trust not in our promises, like „hls father, but in his own strong performance. „Conveniently, at this juncture the British Cabinet, in joyous style, gave „with the left hand also. They promised to the Arabs, or rather to an (Vervolg zie onderaan blz. 956). 955

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 5