II. De cie., belast met den aanval zal voor het aanbreken van den dag op aanvalsafstand (200 m afstand van de huizen van CLOS-DAVAUX m.h.o. op het art. vuur) gereed zijn gesteld III. Op het tijdstip van aanvang van den aanval zullen op de flanken van de cie. secties mitrailleurs gereed staan, ten einde den niet aangevallen hoogterug O. en W. van het dorp onder vuur te nemen IV. Uur U is 5.30. Ter uitvoering van deze order is de 9e cie. te 4.30 op haar plaats. Van 5.00 tot 5.30 wordt het vuur der artillerie afgegeven. Het ligt iets te ver, doch heeft toch een goede uitwerking. Om 5.30 wordt het vuur verlegd. De inf., die in het onzekere verkeert omtrent het juiste tijdstip, waarop het art. vuur zal worden verlegd (wellicht waren de horloges niet nauwkeurig gelijkgezet) aarzelt eenigen tijd alvo rens als één man voorwaarts te springen. Een vijandelijke mitrail leur opent het vuur. De infanterie dekt zich. Gelukkig heeft een soldaat dezen mitrailleur ontdekt. Hij opent het vuur, dat vervolgens door de geheele le linie wordt overgenomen. De vij. mitrailleur zwijgt. De cies. cdt. doet onmiddellijk de beweging hervatten, terwijl het vuur onafgebroken wordt voortgezet. Tien minuten later is CLOS-DAVAUX in handen van de 9e cie. Men vindt in de hui zen en boomgaarden van het gehucht een mortier, 5 zware, 6 lichte mitrailleurs en een dertigtal geweren. ad. I. Aanval op niet-aaneensluitend vuurfront. Het benaderen van en het binnendringen in de vijandelijke stelling zal op verschillende plaatsen mogelijk zijn n.l. daar waar de verdediger geen vuur kan brengen zonder dat het eerst noodig is vuuroverwicht te verkrijgen. Dit geldt althans voor de af deelingen, die op deze plaatsen doordringen. Voor hen is de factor vuur van weinig belang. Zij is niet vereischt om de beweging mogelijk te maken. Het vuur komt voor die afdee- lingen eerst ter sprake, wanneer zij, eenmaal binnengedrongen, inbuigen tegen de flanken van den vijandelijken weerstand, die het terreinwinnen van nevenafdeelingen bemoeilijkt of belet. Heeft de vijand deze flanken (en c.q. rug) gedekt door vuur wapens en houdt hij stand, dan zullen ook die afdeelingen op een gegeven oogenblik die flank eerst kunnen indrukken, nadat zij met de eigen vuurorganen de beweging mogelijk hebben gemaakt. Van dat tijdstip af is haar manoeuvre een combinatie van vuur en beweging. Deze eigen vuren zijn in de eerste plaats het vuur van de km.'s en verder (bij grootere afdeelingen, bataljons c.q. compagnieën) dat van mitrailleurs en mortieren. Een terrein- 1015

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 65