eischt, dat met de kans op oorlog in ernstige mate rekening moet worden gehouden. Zelfs in de Vereenigde Staten van N.A., waar men langen tijd voor het eigen land den toestand van vrede dacht te kunnen verzekeren door een politiek van isolatie, non-inter ventie en neutraliteit, komt men tot andere inzichten. De nauwe banden, voornamelijk van economischen aard, waarmede de staten onderling zijn verbonden, de groote onderlinge economische afhankelijkheid, zullen in verschillende denkbare gevallen dwin gen tot partij kiezen in een conflict, terwijl daarnaast rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid dat een op ver standelijke overwegingen uitgestippelde politieke gedragslijn, door invloed van gevoelsstroomingen der massa radicaal moet worden gewijzigd. Vooral in democratisch geregeerde landen, waar tot het uiterste de vrijheid van woord en geschrift gehand haafd zal blijven, zal deze invloed bij de huidige geperfection- neerde berichtgeving van bijzonder krachtigen aard kunnen zijn. Deze factoren, gecombineerd met de bestaande scherpe tegen stellingen in de verschillende op uiteenloopende politieke ideo logieën geënte staatsvormen, maken het in het huidige tijdsbestek steeds moeilijker een conflict te localiseeren en te voorkomen, dat dit uitgroeit tot een wereldoorlog. Er zijn derhalve omstan digheden aanwezig, welke in dit verband door gebrek aan invloed van dien Volkenbond van overheerschende beteekenis moeten worden geacht en daardoor de tendenz hebben ook in ander op zicht een oorlog „totaal" te maken, n.l. in geografischen zin. Uit hetgeen hieronder volgt zal blijken, dat deze tweede vorm van totaliteit mede van positieven invloed kan zijn op den eerder genoemden vorm der totaliteit. De materieele behoeften van de weermacht. Hierboven werden de enorm gestegen materieele behoeften van de strijdkrachten en wel speciaal van die te land als een der factoren genoemd, wélke aan den oorlog van '14-'18 het karakter der totaliteit verleenden. Hoewel in de eerste jaren van den oorlog de troepen te velde nog slechts spaarzaam waren uitgerust met automatische wapens en de artillerie en in het bijzonder het luchtwapen nog niet die plaats in het gevecht innamen, welke zij daarin later voor zich opeischten, bleek al spoedig dat de vervanging van verloren gegane of verbruikte wapens en het op peil houden van de munitievoorraden te hooge eischen stelde aan de in het achterland aanwezige wapenindustrieën en dat het noodzakelijk was daartoe een beroep te doen op het buitenland en geleidelijk de in het eigen land aanwezige daartoe geëigende industriebedrijven geheel op de productie van weermachtbehoef ten in te stellen. Wat deze opdracht voor het achterland betee- kende, kan slechts uit cijfers blijken. En dan nog kan men slechts 1023

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 73