De economische strijdmiddelen. Hoewel het gebruik en de toepassing van economische striju- middelen en maatregelen tot het bereiken van het oorlogsdoel reeds zoo oud zijn als de oorlog zelf en vooral in de zee-oorlogen steeds een overwegende rol hebben gespeeld (men denke slechts aan de door Nederland met Spanje en Engeland gevoerde oorlogen en aan het continentale stelsel van Napoleon), de wijze, waarop daarvan in den oorlog van '14—'18 is gebruik gemaakt en de resultaten, welke daarmede zijn bereikt, hebben aan dien oorlog een bijzonder karakter verleend. Door de groepeering der oorlog voerenden daartoe in staat gesteld, slaagden de Geallieerden er in onder toepassing van vérgaande dwangmaatregelen tegenover de neutrale mogendheden de Centralen zoo goed als volkomen te isoleeren van de overige wereld, waardoor Duitschland en zijn bondgenooten het aanzien kregen van een belegerde vesting. In die vesting is door de bevolking eenige jaren achtereen honger geleden en bestond gebrek aan andere materieele behoeften van den mensch. Deze insluitingspolitiek is in haar gevolgen van veel grootere beteekenis gebleken voor de burgerbevolking van de Centrale Mogendheden, wier uithoudingsvermogen ten slotte werd uitgeput, dan dat zij rechtstreekschen invloed kon uitoefenen op den gang der krijgsverrichtingen. Doch het had ook andersom kunnen zijn, daar een en ander geheel afhangt van den econo- mischen opbouw van de betrokken staten. In de Duitsche landen was over het geheel genomen de voedselsituatie zeer precair, terwijl daarentegen het industrieele oorlogsapparaat een groote mate van onafhankelijkheid van het buitenland bezat. Deze om standigheid is evenwel niet van doorslaggevende beteekenis, omdat de oorlogskracht van eiken staat na korteren of langeren duur wordt gebroken, als zijn economische structuur uit een oogpunt van oorlogvoering kwetsbare plekken, onverschillig welke, ver toont en de politiek-strategische constellatie den tegenstander de gelegenheid biedt hierop met succes zijn aanval te richten. Ook Duitschland heeft getracht zijn tegenstanders op die wijze op de knieën te krijgen door een onbeperkt gebruik van den onderzeeër tegen 's vijands overzeesche aanvoerlijnen. Het op die wijze bereikte succes had inderdaad tot resultaat, dat ook voor de Geallieerden de toestand kritiek is geweest. Het verlies aan scheepsruimte, als gevolg van de ingezette duikbootactie, steeg vooral in 1917 onrustbarend. In 1915 bedroegen de verliezen aan handelsschepen 1.726.000 tonnen. „1916 2 799.000 1917 6.100.000 „1918 3.230.000 Voor een juiste waardeering van deze cijfers kan dienen, dat de Engelsche handelsvloot in 1914 ongeveer 20.000.000 tonnen omvatte. 1027

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 77