De beteekenis van de duikboot als machtig oorlogswapen, spe ciaal als economisch strijdmiddel, is in loop der afgeloopen jaren zeer duidelijk tot uiting gebracht in de samenstelling der oorlogs vloten. De volgende cijfers, overgenomen uit het Armanents Yearbook van 1936 (publicatie van den Volkenbond) geven daarvan een duidelijk beeld. Zij geven de verdeeling van het totaal van de op de wereld aanwezige oorlogsschepen over de verschillende klassen voor de jaren 1913 en 1935, met inbegrip van de in die jaren in aanbouw zijnde eenheden. Soort 1913 1935 Slagschepen 301 91 Kruisers 383 239 Jagers en 1825 1015 flotille-leiders Onderzeebooten 376 588 Met deze cijfers voor oogen en op grond van de in het Volken- bondshandvast voorkomende economische sanctiebepalingen, kan wel als vaststaand worden aangenomen, mede in verband met de bovenbesproken nog steeds groeiende beteekenis van het achter land voor de aanvulling der behoeften van de militaire strijd krachten, dat in den vervolge met ,,den Wirtschaftskrieg" als bijkomenden vorm van oorlogvoering meer dan ooit zal moeten worden rekening gehouden en dat de tot 1914 bestaan hebbende opvatting van de continentale mogendheden, dat een oorlog slechts tusschen de gewapende strijdmachten wordt gevoerd, voor goed heeft afgedaan. Het behoeft in dit verband derhalve geen verwondering te wekken, dat door de Ned. regeering is besloten maatregelen te treffen om desnoodig tot bewapening van onze koopvaardijschepen te kunnen overgaan. De recente gebeurtenissen in de Spaansche wateren hebben hiertoe blijkbaar den stoot gegeven. De mogelijkheden om een effectieven handelsoorlog te voeren zijn in het voorgaande nog" slechts ten deele belicht. Wij wezen nog niet op het gestegen vermogen van den kruiser om zelfstandig tegen handelsverbindingen op te treden. Reeds in 1914 boekten de Duitsche kruisers op dit gebied verrassende successen en bleek het aan Engeland groote inspanning te kosten deze enkele actieve tegenstanders te veronzijdigen. De moderne kruiser beschikt over een grootere snelheid, is door gebruik van stookolie minder afhankelijk geworden van een basis en kan zich op volle zee 1028

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 78