1043 24 km te bedragen). Na een lu.av. wordt de ostl. der zin. telkenmale gewijzigdop het gevechtsveld tot op 30 a 50 km, in het achterland tot op 20 a 30 km afstand. Bescherming van marcheerende troepen en colonnes geschiedt door vdd. van bruggen, passen e.d. per bij. wordt dan 1 sie. zin. ingedeeld. Omtrent de wijze van uitvoering, ook v.w.b. de bescherming van zich gereedstellende of strijdende troepen, wordt verder niets vermeldt e.e.a. is in de art.voorschriften aangegeven. Mj. Irvine bespreekt in C.A.J., Mei/'Juni, Changes in antiaircraft tacties, welke een gevolg zijn van de toegenomen vliegsneheden. Onder verwijzing naar de schematische voorstellingen in de schetsen III t/m V volstaan wij met vermelding van S.'s conclusies, waarmede in Am. tijdens oefeningen reeds rekening is gehouden.3) 1. De critische tijd moet ter beperking de critische zóne worden teruggebracht van 1' tot 45". 2. In de buitenste helft van de critische zone kan worden volstaan met vuur van 1 bij. in de binnenste helft is de vuurconcentratie van 2 bijn. het minimum. 3. De huidige organisatie der afd. (3 bijn., 15 zin.) moet worden uitgebreid tot 4 bijn. met minstens 20 zin. 4. De boven het min. aantal voor de vdd. van een object beschikbare bijn. dienen niet te worden gebezigd voor uitbreiding van de vuurzöne, doch voor verdichting van het vuur in de critische zóne. 5. De bijn. moeten met hetzelfde oogmerk dichter bij het object worden geplaatst dan voorheeneen afstand van 4000 yards is te verkiezen boven dien van 6000 yards. 6. Indien voldoende zin. beschikbaar zijn, plaatse men de buitenste op 8500 a 10.000 yards van de bijn. 7. De ld.art. dient onder de bevelen te worden gesteld van den cdt. van het geheel (lu.vdd. L.K.- of L.Cdt.) en niet onder die van een art.cdt. Ervaringen. Het artikel Attaque du fort de Souville (R. d'Art. Mrt.kol Thiery) bewijst, dat ook de stellingoorlog nog ruimte bood voor gepast initiatief van lagere cdtn. een door het vij. vuur tot 2 stun, teruggebrachte bg.bij. en een door een „aspirant" gecommandeerde vd.bij. redden de situatie tijdens een door de bezetting niet onderkenden aanval op het fort Souville. In J.R.A. Juli geeft een onbekende schrijver in Bertrix seen from the German side een aanvulling op het biz. 332 besproken artikel The French guns at Bertrix, waaruit blijkt, dat de D. zoo mogelijk nog meer verrast waren door het op elkaar stooten der legers dan de Fr. Het is echter de D. art. geweest, met name de cdt. van de art.brig., die de situatie redde, terwijl de Fr. art. niet in staat bleek, de inf. te steunen. S. wijt dit - en hieraan staat hij niet alleen aan de mentaliteit van de Fr. artilleristen, die wel heel goed konden schieten, doch niet opgewassen waren tegen elke tactische situatie, waarvan hun D. wapengenooten echter zooals ook later meermalen bleek, onmiddellijk een juist gebruik wisten te maken in short, the French gunners were imbued with a scientific, the German gunners with a more sporting spirit". De droeve gevolgen hiervan mogen ook ons tot een waarschuwend voorbeeld strekken Kes. luit. v. Ernsthausen's Gebirgsartilleristische Kriegserfahrungen (A.R. Juli) zijn, behoudens wat betreft klimaat en hooggebergte, ook voor ons niet van belang ontbloot; vermeldenswaard is nog, dat de bg.art. na afschaffing van de gk. vrijwel immer schoot met gn. in tijdstelling. Sch. J) Zie I.M.T. 1934 blz. 910 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 93