1049 stelling, welke hij zich in vredestijd gemaakt heeft van de uitoefening van den geneeskundigen dienst te velde. Een tweede omstandigheid, welke het noodzakelijk maakt, dat de leger arts zich zoo dikwijls mogelijk naar de voorste lijn begeeft, is, dat zulks een grooten moreelen invloed uitoefent zoowel op de gewonden als op het geneeskundig personeel. Op geen andere plaats dan in de nabijheid van het front kan de arts een indruk krijgen van de psyche van den vechtenden soldaat en van den gewonde, hetgeen uiteraard in vredestijd uitgesloten is. De strijdende soldaat wordt, zoodra hij gewond is, psychisch een geheel ander individuhet saamhoorigheidsgevoel maakt dan plaats voor de zucht naar zelfbehoud. Te gemakkelijk vergeet de gekwetste, dat wellicht honderden lotgenooten vóór en achter hem eveneens hulp noodig hebben, verbittering zal in hem gewekt worden wanneer hij niet onmiddellijk verzorgd kan worden. Neemt de leidende arts hiervan persoonlijk kennis en geeft hij blijk van zijn besef van de moeilijkheden, dan zal zulks niet nalaten zoowel op zijne ondergeschikten als op de gewonden een heilzamen invloed uit te oefenen. Grooten nadruk legt de schrijver voorts op het initiatief, dat de leger arts moet bezitten, wanneer zich omstandigheden voordoen, waardoor een juiste functionneering van den geneeskundigen dienst niet meer gewaar borgd is. Zeer terecht eischt de troep verzorging van zijne gewonden en stelt hij de leiding van den geneeskundigen dienst 'hiervoor verantwoor delijk. Deze zal derhalve in gevallen, dat haar van andere zijde in dit opzicht moeilijkheden in den weg worden gelegd, een onbuigzamen wil en doorzettingsvermogen aan den dag moeten leggen en haar bekwaam heid moeten toonen in het treffen van maatregelen, welke beoogen den afvoer en de verzorging van zieken en gewonden te verzekeren. In een voorbeeld beschrijft Generaal Steuber een geval uit den wereld oorlog, waarin ten gunste van den aanvoer van verplegingsmaterieel en munitie, die der „Lazarettzüge" verwaarloosd was, tengevolge waarvan de gewondenafvoer vanzelfsprekend hokte. In een ander voorbeeld wordt vermeld, hoe in bepaalde omstandigheden afgeweken moet worden van bestaande schema's. De schrijver bespreekt nl. in zijn artikel de geneeskundige verzorging aan het Duitsche Westfront tijdens den snellen opmarsch in het begin van den wereldoorlog. Het bleek toen, tengevolge van den grooten toevloed van gewonden en van de nog slechts functionneerende achterwaartsche verbindingen, noodza kelijk de veldhospitalen geheel naar voren te halen en op te richten in de voorste gevaarszöne vlak achter de hoofdverbandplaatsen, waarbij verliezen en beschadigingen door vijandelijk vuur gerisqueerd moesten worden. Op kleinere schaal zullen dergelijke beslissingen door de verantwoor delijke officieren van gezondheid gedurende een oorlog meermalen moeten worden genomenzoo is men in den wereldoorlog, ten einde te kunnen voldoen aan de eischen van den kritieken tijd, waarin aan een gewonde chirurgische hulp moet worden verleend, van Duitsche zijde er toe ge komen om, geheel afwijkend van de bestaande regelen, zg. „Feldsani- tatswachen" onmiddellijk achter het front op te richtenhierin waren twee chirurgen met het benoodigde personeel werkzaam. Op uitgesproken principieele wijze werd van de oorlogsvoorschriften afgeweken tijdens den veldtocht van de legerafdeeling onder Generaal Von Falkenhayn in Klein-Azië en Syrië in Augustus 1917. De troepen moesten langs slechte wegen en in een tropisch klimaat, blootgesteld aan talrijke infectieziekten en omringd door een vijandig gezinde bevolking, een marsch van 2500 km maken, alvorens den vijand te zullen ontmoeten. Daar de bestaande voorschriften geene bepalingen bevatten aangaande acties onder dergelijke afwijkende omstandigheden, moest Generaal Steuber,

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 99