versterkt met 2 inf.divn. en 1 cav.div., waardoor alles bijeen over 10 inf.divn. en 4 cav.divn. zou kunnen worden beschikt. Door het groote Duitsche offensief aan het Westfront van Maart 1918 is van deze plannen niet veel gekomen en werd Allenby's leger zelfs ingekrompen. Dit is een gelukkig feit geweest, waardoor Allenby zijn eigen onbevangenheid heeft teruggevonden. Om dit duidelijk te doen spréken, willen wij even de sterkten der tegen standers opsommen Turken 8-ste Leger, rechtervleugel aan zee te zamen 21.000 7-de Leger, linkervleugel bij Deraa man Jildirim (Duitsch) r) als ruggegraat voor de 8 en 7 Turksche legers 6.000 man; 4-de Leger, langs de Hedjazbaan tot Medina 10.000 man. Engelschen Hiertegenover stelde Allenby 7 inf.divn., 4 cav.divn. en de Arabische macht van Faisoel (Lawrence), welke het 4 Turksche leger volledig en echec hield. Bedenkt men voorts nog, dat de afstand van het Turksche front tot de basis Istanboel 2000 km bedroeg langs een enkelspoorlijn met 2 onderbrekingen (Taurus) terwijl Allenby's etappelij n slechts 200 km lang was, dan wordt het duidelijk, dat de Britten succes moesten hebben, zoodra zij zich maar los durfden maken van hun groote troepenmassa's ten bate van de beweegbaarheid. De Engelsche „Official History" oordeelt: „Allenby's spring „plan was sound, but stiff and mechanical, and it made transport „master instead of servant. By reflection during the summer Sir „Edmund Allenby so transformed it that it achieved in less than „a fortnight what its original would have taken many months to „perform." Terecht merkt Liddell Hart op, dat een niet-ambtelijk schrijver een andere meening" zou kunnen zijn toegedaan en het eerste plan „ongezond" zou kunnen noemen, omdat een plan dat veiligheid beoogt ten koste van verrassing en beweegbaarheid in den grond niet gezond kan zijn. Een feit is het, dat Liman von Sanders in Februari 1918 heeft verklaard, dat de Britten over het geheele front zoo overmachtig waren, dat zij op elk oogenblik en op elke plaats die zij wenschten het Turksche front konden doorbreken. Allenby heeft dit ook bewezen toen hij eenmaal was losgekomen van de remmende strategie van het Westfront. 1064 1) Jildirim, bliksem, was de deknaam van het Duitsche Aziëkorps, dat oorspronkelijk bedoeld als een volledig legerkorps in feite is terug gebracht tot de Heeresgruppe Falke onder kolonel Von Frankenberg, bestaande uit1 modem gemotoriseerd inf.reg., de troepenbataljons 701, 702 en 703 4 vliegt.afdn. 301 t/m 304, 1 afd. art. en 25 autocols, te zamen 6000 man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 10