Ten einde zijn opmarsch naar hex Noorden te kunnen voortzet ten wilde Allenby zeker zijn, dat zijn rechterflank niet door het 4-de Turksche leger kon worden bedreigd. Hij vroeg daarom aan Lawrence om Ma'an te nemen. Hoewel dit in strijd was met zijn opvatting van den partijgangersoorlog, stemde Lawrence uit loyaliteit tot Allenby toe en gaf als plan de spoorbaan N. van Ma'an permanent te zullen afsnijden om daardoor het garnizoen van de vesting te dwingen naar buiten te komen en den strijd tegen de Arabieren in het vrije veld op te nemendaar zouden de Arabieren de Turken gemakkelijk kunnen slaan. Als voor waarde stelde hij evenwel, dat Allenby hem zou dekken tegen de Turken, die uit Amman naar het Zuiden ter hulp zouden snellen, waardoor de Arabieren in de tang zouden komen. Allenby zegde toe, dat hij te zelfder tijd Amman zou laten aanvallen. Deze laatste aanval van de 60ste div., de Anzae bereden div. en de Imp. Camel Brigade, werd een volslagen mislukking, terwijl toch de Turken in den aanvang niet meer dan 1000 geweren beschik baar hadden. Den 21en Maart afgemarcheerd kwamen de Britsche troepen eerst tegen den morgen van 27 Maart voor het op 40 km Oost van de Jordaan gelegen Amman. Van dit respijt hadden de Turken gebruik gemaakt door versterkingen, waaronder een Duitsch bataljon, aan te voeren, zoodat na 2 dagen van vruchte loos aanvallen de Britten weder aftrokken. Het eenige doel van deze operatie, het afsnijden van de verbindingen van Amman naar het Zuiden 3) had deze sterke macht niet eens weten te volbrengen en haar kracht verspild aan het aanvallen van een plaats zonder eenige beteekenis. Lawrence volstond nu met het onderbreken van de spoorbaan N. en Z. van Ma'an. Door deze mislukte operatiën was echter de aandacht der Turken sterk gevestigd op Transjordanië, waardoor het ten slotte mede gelukte, dat Allenby's herfstaanval langs de kust van de Middellandsche Zee een volkomen succes werd. Van de nu op te heffen Imp. Camel Brigade kreeg Lawrence 2000 kameelen toegewezen, waarmede hij beloofde, op Allenby's vraag waarvoor hij die dieren kon gebruiken,: „to put a thousand men into Deraa any day you please En voor Lawrence was deze groote gift aan draagdieren mede van waarde, omdat met dit transportmiddel de Arabieren hun oorlog konden winnen. Den llen Juli maakte Allenby zijn plannen hekend hij zou den Turkschen rechtervleugel aanvallen, doorbreken en naar het Oosten oprollen daartoe moest de aandacht der Turken van dien vleugel worden afgeleid en naar het Oosten getrokken. Om dit te bevorderen kreeg Lawrence gedurende een maand de beschikking over het nog niet ontbonden laatste bataljon van de In :t bijzonder door vernieling van den grooten tunnel 1065

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 11