Imp. Camel Brigade, waarmede hij kon doen wat hij wilde op de merkwaardige voorwaarde „That they should avoid casualties Daarna zou de Arabische macht (1000 kameelruiters) een groote omtrekkende beweging maken en voor Deraa verschijnen en dan de spoorlijn naar Damascus grondig verbreken. Alles dus op tijd eerst de raid van het Imp. Camel corps, en daarna voorloopig gesteld op 19 September de hoofdaanval van Allenby's troepen, welke hoogstens 4 maar niet minder dan 2 dagen te voren zou worden ingeleid door Lawrence's macht, optredende bij Deraa. Het was een eigenaardige raid, welke Lawrence met het Camel bataljon deed uitvoeren, vooral omdat de manschappen allen blanke Engelschen waren, en zij nu zouden moeten opereeren te midden van de Arabische stammen, die hen niet al te vriendelijk zouden ontvangen, Lawrence bereidde de kameelruiters hierop voor in een van zijn bloemrijke toespraken zij zouden nu in een landstreek komen waar nooit te voren een blanke was geweest en waar de stammen niet bepaald vriendelijk waren en dat men zich niet druk behoefde te maken over de Turken, doch zeer veel zorg moest hebben om de Bedoeinen niet voor het hoofd te stooten, „begging them to turn the other cheek if there was a row partly because they were better educated than the Arabs, and therefore less prejudiced partly because they were very few." Den 2 Augustus ging het bataljon den marsch in, veroverde het belangrijke station Moedaoewara ten Z. van Ma'an, trok daarna Oostom naar het Noorden waar bij Amman de groote spoorbrug werd bereikt, doch zwaar bezet bevonden (de verschijning van de troepen daar gaf echter toch den gewenschten indruk van groote activiteit in Transjordanië), en keerde den 6en September in Beërsjeba terug, na in 38 marsch- en 6 rustdagen den respectabe len woestijnmarsch van 1400 km te hebben afgelegd. Te Akaba teruggekeerd wachtte Lawrence een nieuwe tegen slag omdat Koning Hoesein, uit jaloerschheid op Faisoel en zijn leger, een Kon. Proclamatie had doen uitgaan in welke Faisoel's leger ernstig werd beleedigd. Faisoel legde daarop zijn commando neer, waarop Koning Hoesein Faisoel's halfbroeder Saïd tot bevelhebber benoemde maar Saïd weigerde De kar was dus grondig uit het spoor geloopen en dus werd Cairo er voor gespan nen om Hoesein weer tot rede te brengen. Daar was haast bij, omdat de begindatum van Allenby's offensief reeds was vastge steld en de Arabische troepen tijdig naar Deraa moesten afmar- cheeren. Lawrence zette daarom, zonder Faisoel, de beweging al vast in gang, terwijl Cairo de telegraaflijnen naar Mekka zwaar belastte. Het resultaat was, dat na eenige dagen Koning Hoesein een lang telegram zond naar Akaba, beginnende met een slappe apologie waarin hij verklaarde zijn proclamatie terug te nemen, 1066

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 12