2. DE BKITSCH-INDISCHE N. W. GRENS door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein der Artillerie. met een foto). (Vervolg; zie I.M.T. 1937 nr. 11). D. DE POLITIEK. De lezer zal zich wellicht afvragen, waarom wij de behan deling van de inzake het N. W. grensgebied gevoerde politiek niet hebben doen voorafgaan aan die van de krijgsverrichtingen. Wij geven toe, dat die volgorde op het eerste gezicht meer voor de hand ligt en zouden daaraan zeker de voorkeur hebben gegeven, indien het doel en de omvang van de militaire hande lingen steeds waren bepaald door een consequente en welbewust op een bepaalden eindtoestand gerichte politiek. Zooals wij in het krijgsgeschiedkundig overzicht en bij de behandeling van de uit de ervaringen te trekken lessen reeds eenige malen ter loops opmerkten, is aan de genoemde voorwaarde echter geens zins voldaanveeleer is zelfs het tegenovergestelde het geval geweestdan weer deed men een stap voorwaarts, dan weer krabbelde men, beangst voor de consequenties, terug. Te beweren, dat er in de gevolgde politiek in het geheel geen lijn ligt, zou onjuist zijninderdaad is die lijn aanwezig en heeft zij bestaan uit het voortzetten van de politiek, welke voor de komst van de Engelschen werd gevoerd door de vorsten, die echter meer in naam dan metterdaad - heerschers waren over het grensgebied. Doch de toestand, waarin dezen berustten, kon op den duur door den westerschen meester, die bovendien met heel andere oogen werd bezien, niet worden aanvaard, vooral niet, toen in latere jaren de buitenlandsche politiek een woordje begon mee te spreken het is wel de voornaamste fout, dat, hoewel dit werd begrepen, niet tijdig het roer is omgegooid voor het volgen van een anderen koers. Zoo heeft de elders door de historie zoo menigmaal als juist bewezen gedragslijn om zoo min mogelijk wijziging te brengen in de verhoudingen, zooals die bestonden ten tijde van de tot standkoming' van de aanraking en van de verkrijging van de heerschappij, in de N. W. grensprovincië volkomen gefaald. 1071

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 17