„Sedert verleden jaar is ruim 80.000 pond sterling voor de „opsporing van misdadigers uitgeloofd, waarvan nog nooit „een penny uitbetaald kon worden". (United Press). Terwijl in „Palestina and Transjordan", het eenige in de Engel- sche taal verschijnende Arabische blad, wordt verklaard „De Britsche regeering heeft getracht met een enkelen „pennestreek het hooge comité en alle nationale commissies „in Palestina onwettig te verklaren. Het heeft het beheer „op zich genomen over de financiën der Mohammedaansche „organisaties en de leiders der Arabieren in Palestina ver bannen. Beweerd wordt, dat dit geschiedt, om een einde „aan de terreur te maken, in werkelijkheid gebeurde het „om de critiek op het verdeelingsplan tot zwijgen te brengen. „Men kan zeggen, dat op 14 October 1937 een nieuwe op stand tegen de Engelschen in Palestina is begonnen". Natuurlijk hebben de Engelschen de verschijning van dit blad verbodendoch wat kan dat helpen in een strijd als dezen Lawrence is een der weinige Britten geweest, die de Arabieren heeft begrepen en heeft gevoeld, dat de traditioneele Britsche superioriteit belachelijk is tegenover volken als deze, die de vrij heid in eigen land als het hoogste goed beschouwen. De meeste Britten begrepen (en begrijpen) dat niet, en werden toch door de Arabische hoofden als hun bedienden bejegend. Toen hiertegen op zeker tijdstip door hen werd geprotesteerd bij Nasir (den uit Medina geweken Sjarief) antwoordde deze „Vergeet niet dat wij tot voor een maand nooit een Europeaan in dit land hadden zou die er gekomen zijn, dan zouden wij hem hebben neerge schoten. Ge moet ons tijd gunnen om er aan te wennen". Met dat gewennen is het intusschen niet hard gegaanbehalve Law rence, en tegenwoordig Glubb, hebben de overige Eng'elsche offi cieren het tegenover de Arabieren niet verder gebracht dan getolereerd worden. Na van Abdoelah's kamp uit verschillende raids op de spoorbaan te hebben ondernomen, ging Lawrence terug naar Wehj, om Faisoel voor zijn nieuwe plannen te winnen. Om den opstand tot een succes te maken, moest hij over een steeds uitgestrekter gebied worden verbreid, zoodat de Turken aan alle zijden door vijanden zouden zijn omringd, zonder toch ergens vastheid te kunnen vinden. Voor die uitbreiding was het noodig' om een basis meer naar het Noorden te zoeken, en hiervoor koos hij Akaba. Deze plaats had allerlei voordeelenDe opstand vond er een haven aan zee, van waaruit hem alle strijdmiddelen konden be reiken voorts zou door bezetting van deze haven de bedreiging van den rechtervleugel der Engelsche troepen in Sinaï worden 1056

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 2