karakter is weder niet fraaide Daur schuwt het eerlijke, open gevecht en zoekt zijn kracht in verraderlijke aanvallen. Het liefst lokt hij den vijand in een hinderlaag om hem daarna, zoo hij numeriek in de minderheid is, wreedaardig af te maken. In de opstanden in Waziristan hebben de Daurs immer een eigenaardige rol gespeeld; wel waren zij 1919, 1936 steeds het eerst onderworpen, doch het waren juist de Daurs, onder wie de ongeregeldheden uitbraken. De eigenschappen van de Darwesj Khels, die zichzelven aandui den als Wazirs, en Mahsoeds wijzen op een geleidelijken overgang naar de m het Z. heerschende normalere toestanden. Zoo bestaat in beide „clans een g'rootere saamhoorigheid dan meer naar het N., waardoor de onderlinge twisten, zoo gebruikelijk onder de Afiidis, vrijwel niet voorkomen. Ook de invloed van de priesters is hiei grooter, met name onder de Darwesj Khels. Wat zij met hun noordelijker mede-Pathans echter gemeen hebben is hun buiten gewone diefachtigheid, wraakzucht en bloeddorstigheidde Mahsoeds gaan in dit opzicht voorop. Voorts leven beide „clans" doorloopend op zeer gespannen voet, hetgeen niet vreemd is, daal de Darwesj Khels door hun veeteelt een zekere mate van welvaart bezitten waartoe de Mahsoeds door de ongunst van bodem en natuur nu eenmaal niet kunnen geraken. Deze verhouding leidde er toe, dat zij in menigen opstand wel naast, doch niet met elkaar tegen de Engelschen streden en zich bepaalden tot de bescherming- van het eigen gebied. Ook bood die omstandigheid den Engelschen reeds meermalen gelegenheid, met succes de politiek van verdeel en heersch toe te passen. 1) In het algemeen kan nml. worden gezegd, dat aan de buiten gewoon groote verdeeldheid van de stammen en de vrijwel doorloopende onderlinge twisten tusschen deze, de clans, dorpen, families en individuen tijdelijk een einde werd gemaakt, zoodra de kans bestond, dat een of meer van hen door het optreden van een buitenstaander zijn onafhankelijkheid dreigde te verliezen. Niet alleen de Engelschen hebben dit ondervonden, doch evenzeer hun voorgangers en de emirs van Afghanistan in het gunstige geval mochten zij daarbij rekenen op een slechts openlijk neutrale 1084 Dat de Engelschen dit ook thans hebben beproefd, mag wel als vast staand worden aangenomen. United Press noemt in dit verband in haar niet immer van sensatie vrije berichten een zekeren mysterieusen „Johnnie", voluit Harry Hall Johnson geheeten, en vergelijkt dezen met den beroemden Lawrence. Het is merkwaardig, dat, sedert de door dezen in Arabië bereikte successen wereldkundig zijn geworden, in geen deel van het Britsche Rijk zich een krijgsverrichting kan afspelen, of Lawrence wordt er bij gehaald, hetzij in eigen persoon onder de opmerking, dat het bericht omtrent „R.A.F. private Shaw's" overlijden slechts een mystificatie is, hetzij om de belangrijkheid van anderen daarmede aan te toonen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 30