opgeheven, en kreeg de opstandsbeweging een vast verband met de uit Sinaï oprukkende Britsche troepen. 1) Faisoel stemde met Lawrence's plannen in en om de mogelijk heden van een verdere bevrijding van Syrië door de Arabieren (en dus niet door de Britten) te kunnen overzien, reed Lawrence met enkele volgelingen dwars door de Syrische woestijn tot voorbij Damascus om enkele vertrouwden van Faisoel te bezoeken en de beste opstellingen voor den lateren opmarsch te verkennen. Den 16en Juni 1917 was hij terug in Wejh, en den 19en mar cheerde hij met enkele Sjaichs en volgelingen af, om door een langen omtrekkenden marsch Akaba uit het Oosten te. bereiken. Onderweg sloten zich verschillende stammen aan, zoodat hij weldra een 500-tal stoere krijgers om zich had vereenigd. Het plan was om tot ten Z. van Ma'an 2) op te rukken en vandaar in ZW. richting naar Akaba tusschen Ma'an en Akaba waren dan nog een drietal Turksche versterkte posten op te ruimen. Bij Ma'an aangekomen kreeg hij het bericht, dat een Turksch bataljon van die plaats uit in de richting van Akaba was opgerukt, eenige vrouwen en kinderen had vermoord en de belangrijke pas bij Aboe el Lissal had bezet. Dat was slechte tijding. Bij Aboe el Lissal aangekomen bleken de Turken echter weinig voorzorgen te hebben genomen en rustig in het dal te legeren. Van alle zijden werden zij nu omringd en beschoten, wat evenwel niet voldoende was om hen te verdrijven. Daarom werd door een 50-tal Arabische ruiters een charge heuvelafwaarts gereden, terwijl van de tegenovergestelde zijde de kameelruiters naar be neden stormden. Wat het einde beteekende van het Turksche bataljon, dat er met 300 dooden en 160 gevangenen afkwam de Arabieren telden 2 dooden. Onmiddellijk werd nu, ondanks de vermoeidheid, de marsch naar Akaba voortgezet, waarop de tusschen Aboe en deze plaats staande Turksche posten op de haven terugtrokken. Na eenige parlementaire besprekingen gaven ook de 300 man bezetting van de haven zich over, zoodat Akaba den 6en Juli 1917 door de Ara bieren op de Turken werd veroverd, zonder Britsche hulp anders dan in den persoon van T. E. Lawrence 1057 Thans, 10 November 1937, zijn in Akaba 10.000 man Britsche troepen aan land gebracht, en staan tegenover hen de troepen van Koning Ibn Saoed aan de Transjordaansche grens, waar hij Akaba voor de x) Maar bovenal zou de inbezitneming van deze belangrijke havenplaats door de Arabieren een voldoening zijn voor Lawrence, die, op valsche beloften van het Britsche gouvernement, de leiding van den Arabischen opstand op zich had genomen, en aldus zijn geweten kon sussen. Liddell Hart, blz. 183„He had pledged himself to fight for Arab independence, not for the enlargment of the British Empire". 2) Ma'an ligt aan de Hedjaz-spoorlijn, op de schets (Oct.-nummer) ongeveer NO. van Akaba.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 3