welke tot de brigadeuitrusting Dehooren die voor dadelijk gebruik in gereedheid waren gebracht.1 Zooals reeds gezegd reed de Luitenant de R. om 22.45 u. met één brigade van het kampement te Lhö' Nga af langs den grooten weg naar het Zuiden (zie schets 1) tot aan de brug over de Kr. Gapoe daar werden de autobussen verlaten en werd verder met een gids gemarcheerd naar het ladangterrein van Lam Téh, gele gen aan den bovenloop van een linker zijrivier der Kr. Gapoe. Bij de brug over de Kr. Gapoe kreeg de patrouillecommandant van het B.B. nog nadere inlichtingen omtrent de verzetspartij zij zou zich ophouden in een balè (bedehuis) nabij Lam Téh en daar reeds geruimen tijd bezig zijn met Koran reciet en gebed verder zou zij zich hebben uitgelaten in of nabij de balè begraven •te willen worden. Naar aanleiding van dit laatste bericht diende de patrouille commandant op gewapend verzet bedacht te zijnzijn verdere maatregelen zullen dit uitwijzen. Tegen 2 u. kwam de patrouille bij bedoelde balè aan, welke geruischloos aan alle zijden werd omsingeld binnen de balè werd geen geluid vernomen, zoodat de patrouillecommandant den indruk verkreeg, dat de vier Atjehers sliepen (vermoedelijk waren zij in een doezel geraakt na het langdurige Koran reciet en gebed) De obors werden geplant en aangestoken, terwijl tevens alle flashlights werden aangeknipt. Nu eerst kon de situatie goed worden opgenomen. Luitenant de R. besloot in verband hiermede de balè aan twee zijden in te sluiten. 2) Afgezet werden de Zuid face (met deur en trap) en de Oost face (alwaar zich een aangebouwd gedeelte met deur en trap bevond); op de Noord- en West face waren geen uitgangen (ook geen ramen) en bestond de omwanding overal uit stevige gespij kerde planken. 3) 1094 b Indien te voorzien is, dat gedurende den nacht een woning moet worden omsingeld, worden te voren de 4 obors aan staken gebonden deze worden na de omsingeling tegenover de 4 hoekpunten der woning met een afstand van 1 a 3 m geplantten einde het object goed te verlichten en de militairen in het donker te houden, worden deze lichtpunten aan de van het object gekeerde zijde dus aan de zijde der militairen afgedekt. 2) Zulks om de volgende redenen a. kleine afmetingen van de balè b. de balè had een solide planken omwanding c. de eenige uitgang voor de binnen zittenden was feitelijk de deur met trap aan de Zuidzijde (zie schets 2). s) Om nu zoo'n insluiting op twee facen zoo vlug mogelijk te bewerk stelligen, begeeft de patrouillecommandant zich naar de samenkomst dier facen i.e. de Z.O. hoek van de balè, waarna hij met een handgebaar aan kan geven, welke facen dienen te worden afgezet, daarbij de afdeelingen noemende, die zulks moeten doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 40