Na de verovering van Akaba was de oorlog in den Hedjaz feitelijk ten einde en werd nu Syrië het oorlogstooneel, waar de Arabische macht als rechtervleugel van Allenby's leger zou optreden. Lawrence stond nu in Akaba voor de moeilijke taak om de haven te verdedigen tegen de Turken uit Ma'an, en voorts om eenige duizenden menschen en dieren te voeden, terwijl er geen voor raden waren. Het eerste probleem loste hij op de juiste wijze op door niet een aaneengesloten postenketen op te stellen, die toch niet sterker is dan haar zwakste schakel, maar door een viertal geheel van elkaar en de haven onafhankelijke groepen uit te schuiven naar Ma'an. Het tweede vraagstuk, hoe al die magen te vullen, besloot hij zelf te regelen door naar Suez te rijden en vandaar naar Cairo te gaan om onmiddellijke hulp te eischen. Reeds den avond van de bezetting van de haven ging hij met 8 kameelruiters dezen woestijntocht van 50 uren ondernemen, met vermoeide menschen en dieren. En dat hij zelf ging was een wijs besluitwant tegenover Suez aan het Kanaal gekomen, 1058 Arabieren opeischt en de Moh. geestelijkheid te Riad, de hoofdstad van Saoedië-Arabië, dreigt met de mogelijkheid van het uitroepen van den Djihad Zou de Britsche regeering in haar verblindheid niet kunnen inzien, dat Arabië een Arabisch land is, dat de Engelschen nauwelijks tolereert, zonder meer, doch in de beschikking over zijn landsdeelen (Palestina-plan permanente bezitting van Akaba) souverein wenscht te zijn en te blijven Zou het Britsche imperium zijn niet meer te vermijden uiteenval aldus willen verhaasten door de zaken op de spits te drijven en den Djihad te riskeeren Kan men daar niet inzien, dat de mislukte proclamatie van den Heiligen Oorlog door den gehaten Turksöhen onderdrukker der Arabieren, den Kalief Sultan Abdoel Hamid in 1914, allerminst zeker heid geeft, dat de uitroeping tot dit uitermate strijdmiddel thans door de Arabieren zelve niet zou kunnen worden verwezenlijkt? Vergeet Groot-Brittanië, dat Arabië het Heilige Land is van den Islam, en dat de poging tot verdeeling van dit groote land in belangen- staatjes, ten bate van West-Europa en de Joden, onherroepelijk mis moet loopen Men vergelijke met dit betoog eens de uitspraak, die Hollis den Japanner over het Chineesche conflict in den mond legt„Wij wen- „schen China niet te veroveren. Wij weten heel goed dat niemand ,"in staat is om China te veroveren en dat China altijd zijn ver overaars opslokt. Wij wenschen slechts de wereld te overtuigen, „dat China een land der gelen is (a yellow man's country). Van wien „onder de gele rassen is een tweede kwestie, die alleen het betrokken '[ras aangaat, en waarin wij het recht tot inmenging van Europa „ontkennen". Christopher Hollis Foreigners aren't fools, biz. 93. Een hoogst belangwekkend boek, dat wij niet warm genoeg ter lezing kunnen aanbevelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 4