zijn helpers waken voor de nakoming van de gestelde regels en zoo noodig daartoe regelend optreden Wanneer het mogelijk zou worden, ook een oorlog onder een dergelijke controle-instantie te plaatsen, dan zou men ook een stap verder kunnen gaan en zou dat controleerende lichaam tot taak kunnen hebben om eiken oorlog te beletten. Men heeft reeds veel over de vorming van een dergelijk machtsinstrument van internationaal karakter gedacht en geschreven. Volgens persberichten zou thans wederom een nieuw ontwapeningsvoorstel van de Fransche regeering op dien grondslag zijn geconstrueerd en aan het ontwapeningsbureau van den Volkenbond zijn voorgelegd. Voor een practische verwezen lijking van dit voorstel zal het noodig zijn, dat bij een dreiging van een oorlog de politieke constellatie zoodanig is, dat inderdaad de vorming van een internationale politiemacht met voldoende overwicht mogelijk is. Doch dan kan men daartegenover stellen, dat in zoo'n geval een staat, die dan ernstig met de mogelijkheid eener gewapende volkenbondsinterventie moet rekening houden, geen oorlog begint. Er is evenwel geen enkele reden om ten aanzien van deze mogelijkheid eenig optimisme te koesteren. Italië heeft kort geleden met succes van de heerschende verdeeldheid gebruik gemaakt, Japan doet het thans. Weliswaar is de Volken bond erin geslaagd tegenover Italië economische sancties te kunnen toepassen, doch deze toepassing was verre van algemeen en daardoor weinig doeltreffend, te meer waar Italië de gelegen heid was gelaten zich daartegen tevoren zoo goed mogelijk te dekken. Bovendien kleven aan deze politiek zooveel nadeelen, dat men aanvankelijk de toepassing van dezen maatregel tegen over Japan zelfs niet in overweging wilde nemen, terwijl zij, die nog vertrouwen stellen in den Volkenbond, dit na de veroor deeling van Japan door de Commissie van 23 toch als eerste daad hadden mogen verwachten. Toch moet worden aangenomen, dat men in het algemeen eerder geneigd zal zijn tot het nemen van economische strafmaatregelen tegenover den agressor, dan dat men tot gewapend ingrijpen zal overgaan. Vandaar de meening, dat ook van het nieuwe Fransche ontwapeningsvoorstel, aanne mende dat het ooit in ernstige overweging zal worden genomen en het zelfs tot basis van de Volkenbondspolitiek zou worden verheven, weinig succes valt te verwachten. Er is voor de aan een actie van den Volkenbond deelnemende staten ook nog een gevaar aanwezig, dat in zijn gevolgen van meer beteekenis kan zijn, dan de onmiddellijk daaruit voortvloeiende lasten. Dit gevaar ligt verscholen in de omstandigheid, dat de Volkenbond geen hechte machtsgroepeering is. Daardoor is het mogelijk dat in een volgend stadium, als de verhoudingen zich hebben gewijzigd en hiervoren werd reeds opgemerkt dat dit steeds het geval zal zijn een staat, die aanvankelijk partij koos 1107

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 53