als Volkenbondslid, min of meer geisoleerd in een moeilijke situatie komt te staan tegenover het land, waartegen de volken bondsactie was gericht. Een zwak land zal het dan betreuren zich in een vorige periode in den maalstroom te hebben laten mee- sleepen. Het vorenstaande leidt tot het stellen van tweeërlei conclusies a. het is niet aannemelijk te achten, dat het streven naar beper king van den totalitairen vorm van den modernen oorlog tot piactisch resultaat kan leiden, terwijl het strijdig met 's Lands belang zou zijn te vertrouwen op de nakoming van overeen komsten, welke die beperking beoogen b. de structuur van de statensamenleving, welke wordt be- heerscht door de souvereiniteit van de staten, dwingt tot het voeren van een buitenlandsche en defensiepolitiek, waarop het bestaan van den Volkenbond slechts weinig invloed zal mogen uitoefenen. Steun voor de tweede conclusie vindt men thans weer in den gang van zaken bij de Negenmogendheden-conferentie te Brussel. Wanneer tot interventie zal worden overgegaan in het conflict China-Japan de drang daartoe zal naar gelang Japan vorde ringen maakt steeds grooter worden zal zulks niet geschieden onder overwegenden invloed van den Volkenbond, doch onder dien van de mogendheden, wier belangen bij den uitslag van dat conflict in hooge mate zijn betrokken. Noorwegen, Zweden en Denemarken, drie landen, welke steeds naar een krachtige Volkenbondspolitiek hebben gestreefd en zich aanhangers ver klaarden van het beginsel der collectieve veiligheid en ondeel- baien vrede, hebben te Brussel bij monde van hun vertegenwoor digers reeds verklaard voor dwangmaatregelen tegen Japan niet te voelen, ondei het motief dat zij geen directe belangen in het Verre Oosten hebben. IV. De invloed van den „totalen oorlog" op de verhoudingen in vredestijd. Het is moeilijk, doch men zou zich kunnen voorstellen, dat de handelsbetrekkingen tusschen de staten waren geregeld'op den grondslag van vrijhandel, dat de landsgrenzen niet langer een barrière vormden tegen economische samenwerking, dat de tol muren waren afgeschaft en alle verdere handels- en verkeers- belemmeringen hadden opgehouden te bestaan. Men zou zich verder kunnen indenken, doch dit is nog moeilijker, dat de wereldgoudvoorraden voor monetaire doeleinden opzettelijk ge lijkmatig zouden zijn verdeeld over de circulatiebanken en dat de staten zich zouden houden aan een overeenkomst, waarvan 1108

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 54