de kern zou worden gevormd door de bepaling, dat alle landen zouden zorgdragen, dat het dekkingspercentage van de in omloop zijnde hoeveelheid papieren ruilmiddelen niet beneden een vast te stellen minimum zou dalen, doch ook niet boven een zoo laag mogelijk te fixeeren maximum zou mogen stijgen. De hoogte van den levensstandaard zou dan in elk land rechtstreeks verband houden met den daar aanwezigen goudvoorraad, terwijl al het goud der circulatiebanken in functie zou zijn. De wisselkoersen zouden weinig schommeling vertonnen. Elk volk zou onder dat systeem een gelijke kans hebben zich in economisch opzicht de plaats onder de zon te veroveren, waarop zijn bekwaamheid in het produceeren tegen concurreerende prijzen van menschelijke be hoeften het zou recht geven. Een land met veel export zou veel moeten importeeren, om de exportmogelijkheid te kunnen hand haven, omgekeerd zou een onbekwaam of weinig arbeidzaam volk weinig beteekenis hebben voor de wereldhuishouding, hetgeen immigratie van den economisch sterkere tengevolge zou hebben. Een producent, die te duur zou werken, zou zijn product niet in het buitenland, doch evenmin in het eigen land kunnen ver- koopen en zijn onderneming moeten sluiten. Het heeft zijn nut zich een oogenblik te verdiepen in de moge lijke consequenties, welke het hiervoren in groote lijn aange duide systeem van economische samenwerking op de structuur van de maatschappij in verschillende landen zou kunnen hebben, zulks omdat naar bekend de gedachte, dat ontwapening en organisatie van den wereldvrede alleen mogelijk zullen zijn indien deze samengaan met of worden voorafgegaan door een ontwik keling van de statensamenleving in bovenvermelden zin, meer en meer veld wint. Men stelt zich daarbij en naar wij ver- meenen ten rechte op het standpunt, dat het bestaande streven der staten naar zelfgenoegzaamheid de verhoudingen verscherpt en, evenals opvoering van bewapening, wantrouwen kweekt. Volgens dezen gedachtengang bestaat tussc'hen opvoering van bewapening en economische onafhankelijkmaking slechts een gradueel verschil. Geeft men zich rekenschap van evenbedoelde consequenties, dan wordt het duidelijk, dat zij alleen aanvaardbaar zijn, indien er met zekerheid op kan worden vertrouwd, dat de oorlog voor goed tot het verleden behoort. Men zou daartoe echter allereerst moeten aannemen, dat de volken der landen, die thans in het genot zijn van een hoogeren levensstandaard dan andere, ge negen zouden zijn opzettelijk dit voordeel ten behoeve van die anderen op te offeren, omdat het bestaande verschil slechts te handhaven is met bestendiging van een economische politiek, die in strijd is met het beginsel van vrijhandel. Bovendien zou er op kunnen moeten worden vertrouwd dat die anderen, van wie de 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 55