ieder land tracht de economische afhankelijkheid zijner huishou ding zoo gering mogelijk te maken. Alle voor een reeks van jaren uitgestippelde economische plannen in Duitschland, Rusland, Japan, Italië, Turkije en Perzië zijn daarop gericht. En straks volgen andere landen. Zoolang met de mogelijkheid op oorlog moet worden rekening gehouden, heeft een liberale handelspolitiek geen kans meer tot ontwikkeling te komen. Die periode is voorbij. Wat bestaat wordt met kunstmatige middelen in het leven gehou den, nieuwe industrieën, waaraan geen behoefte bestaat uit den grond gestampt. Men houdt geen rekening meer met de bestaande wereldproductie-capaciteit, doch tracht onafhankelijk van de voortbrenging elders een volmaakt nationaal productieapparaat op te bouwen. Woeste gronden worden ten koste van veel geld vruchtbaar en productief gemaakt, hoewel er genoeg voedsel wordt geproduceerd. Men wil geen goedkoope Cuba- en Java- suiker consumeeren, omdat men van den aanvoer daarvan in oorlogstijd niet is verzekerd. Hoewel veel duurder dan het natuurlijke product, wordt op groote schaal synthetische rubber vervaardigd. Men zoekt zonder ophouden naar een synthetisch product, dat chinine kan vervangen, een geneesmiddel, dat vooral in oorlogstijd tot de onmisbare behoeften kan worden gerekend. Enorme kapitalen worden geïnvesteerd in fabrieksinstallaties voor de vervaardiging van vloeibare bedrijfsstoffen uit steen- en bruinkolen, hoewel de aardolie van elders voor een fractie van den prijs van het nieuwe product is te verkrijgen. Men richt olieraffinaderijen op, zonder dat daaraan behoefte bestaat en dwingt de oliemaatschappijen tot den opslag daarbij van enorme voorra den van het ruwe product. Deze voorraadpolitiek wordt door vele landen ten opzichte van velerlei vitale behoeften toegepast, om zoo goed mogelijk gedekt te zijn tegen de gevolgen van een eco nomische blokkade. Een dergelijke blokkade of boycot kan b.v. het gevolg zijn van de toepassing van art. 16 van het handvest van den Volkenbond, zoodat merkwaardig genoeg de Volken- bondspolitiek autarchie in de hand werkt, de tegenstellingen en het wantrouwen daardoor vergroot en aldus zijn eigen doel voor bijstreeft. Verkort komt de inhoud van dat artikel hierop neer, dat de leden van den Bond zich verplichten alle handels- en financieele betrekkingen af te breken met den staat, die in strijd met de begin selen van den Bond een aanvalsoorlog is begonnen. Men weet, dat in 1935/36 de toepassing van dat artikel tegen Italië, tijdens den oorlog tegen Abessinië is geëischt. Voor de consequente door voering schrok men evenwel terug, omdat Mussolini met den Europeeschen oorlog dreigde. De belangrijkste strategische grond stoffen, nml. aardolieproducten, kolen, ijzer en staal, werden 1111

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 57