daarom niet opgenomen in de lijst van goederen, waarvan uitvoer naar Italië werd verboden. Men is daardoor maar tevens omdat maatregelen van dezen aard ook naar eigen zijde nadeelig werken over het algemeen wel wat afkeerig geworden van de toepassing door den Volken bond van de economische sanctiepolitiek. Dit moge o.m. blijken uit hetgeen de toenmalige Engelsche minister-president Baldwin in April 1936 in een verkiezingsrede naar voren bracht1) Doch al moge het dan wellicht in de toekomst gebeuren, dat art. 16 uit het Volkenbodshandvest verdwijnt, dit zal van geen invloed kunnen zijn op de economische maatregelen van de oorlog voerenden zelf, zoodat een economische oorlogsvoorbereiding ook in dat geval even noodzakelijk blijft. Vandaar dat Mussolini bij zijn recent bezoekt aan Berlijn in de door hem daar uitgesproken rede de wereld kond deed, dat Duitschland en Italië met het oog op de defensie dezer landen met alle krachten er naar zouden blijven streven den hoogst mogelijken graad van autarchie te bereiken. Dit is de invloed van den totalen oorlog op de ontwikkeling der economische verhoudingen in vredestijd, welke resulteert in de omhelzing van een nieuwe leer, die der „Wehrwirtschaft", waarop in oorlogstijd de „Kriegswirtschaft" zonder schokken moet kunnen aansluiten. Slot 1112 „Die Erfahrung hat zweierlei gezeigt. Erstenses gibt kein wirksames Mittel, um einen Krieg vor seinem Ausbruch zu verhin- dern, wenn eine Partei fest entsehlossen ist, zum Kriege zu schreiten und die Streitfragen weder einer Erörterung noch ednem Schieds- gerichtsverfahren zu unterwerfen. Zweitenswirtschaftliche Sank- tionen wirken nur langsam, sie verlieren einen grossen Teil ihrer Wirkung, wenn sie nicht nötigenfalls durch die letzte aller Sanktionen, namlich Blockade oder Gewaltanwendung unterstützt werden. 3) Uit Carl Rothe „Wirtschaftskrieg und Kriegswirtschaft".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 58