len zelf aankoopen, waartoe dan de „Medizingroschen" hun het noodige geld moest verschaffen. Wat er al zoo in zoo'n medicijnkist aanwezig was, kunnen we vinden in het boekje van Otto Just Wreden, „Kurzer Unterricht vom Chirurgischen Feld-Kusten, worinn diej enigen Arzneyen, so in eine kleine Feld-Apotheke gehören, nebst derselben Zuberei- tung aufrichtig beschrieben". De kist bevatte 3 schuifla den met vakindeeling voor blikken, vierkante standflesschen, glaswerk, kruiken, doozen, weegschaal, lederen buidels voor medi cinale kruidenmengsels (thee), zwachtels, instrumenten enz.. De inhoud bestond o.a. uit 119 geneesmiddelen. Zoo trof men er in aan Cantharides (Spaansche vliegen) en de daaruit bereide pleister (Emplastrum vesicatorium) naast nog 6 andere pleister massa's Oleum Absinthii,-Foeniculi,-Hyoscyami,-Laurineum,- Ovorum en Terebinthinae. Alleen de laatste olie wordt tegen woordig nog noodig geoordeeld. Sommige andere van de aanwe zige middelen zijn thans niet eens meer bekend b.v. Purgans catholicum, Elixir proprietatis. De aanwezigheid echter van Laudanum liquidum Sydenhami, Laudanum opiatum en Opium thebaicum, Mercurius praecipitatus albus, ruber en Mercurius sublimatus en vivus bewijst, dat de keuze overigens zeer zorg vuldig geschiedde. Kruidenrecepten, in den vorm van poeders, tincturen en als thee gemengd, bewezen hoe hoog deze natuurlijke geneesmiddelen toen stonden aangeschreven. Speciaal valt het op hoe, op enkele pleisters en tincturen na, al deze vaak zeer gecompliceerde genees middelen van middeleeuwsch karakter uit de veldmedicijnkisten verdwenen zijn. In 1695 vinden we in de inhoudsopgave van zoo'n veldapotheek. naast bloedstelpende middelen, wondzalven en -oliën, opwek kende en versterkende middelen, kruiden voor het bereiden van aftreksels voor wondbehandeling en voor inwendig gebruik, toch nog vermeld het Electuarium Diascordii fracastorii, dat hoofd zakelijk tegen diarrheëen en buikloop gegeven werd, terwijl ook nog geen afstand gedaan kon worden van het zoo hooggeschatte Theriak en Mithridatum. Een voorname plaats in den geneesmid- delschat namen in de z.g. wonddranken dit waren aftreksels van planten, speciaal van Agrimonia, en de kruiden voor de bereiding van de Höllenwickersche wonddrank ook kruiden voor de berei ding van lavementen ontbraken niet. Toenmaals behoefte dus niet aangedrongen te worden op het „terug naar de drogerijen". Als verbandmiddelen treffen we aan windsels van verschillende breedte, van een en twee kanten opgerold, pluksel, wondzwam bordpapieren spalken voor scheenbeen, armen, vingers en teenen vlas en werkhiernaast een chirurgisch instrumentarium, dat 1114

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 60