nagenoeg alleen bestond uit amputatie-instrumenten en instru menten voor extractie van kogels. In de beschrijving van den Zevenjarigen Oorlog (17561763) wordt het eerst melding gemaakt van een rijdende veldapotheek. Bij deze rijdende apotheek, die tot het z.g. „Hopital ambulant" behoorde, was een veldapotheker ingedeeld. Bij het veldhospitaal zelf was eveneens een veldapotheek ondergebracht met een veld apotheker le klasse en eenige veldapothekers van lageren rang. Hier werden de verschillende praeparaten bereid, welke vervol gens over de andere lazaretten en onder de regiments- en batal jonsartsen werden gedistribueerd. Voor het vervoer van deze groote veldapotheek dienden 1 wagen met 8, en 2 wagens met 4 paarden. Merkwaardig was, dat recepten met vergiften of opiaten medeonderteekend moesten worden door een hoogeren troepenarts, dan de arts, die het recept had afgegeven. In 1787 werd de pharmaceutische dienst van het Pruisische leger gereorganiseerd, daarbij werden uiteraard ook de veldapo- theken gemoderniseerd. Op eenvoud der inrichting, werkzaamheid en lagen prijs der geneesmiddelen moest speciaal worden gelet bij de samenstelling der apotheken en de keuze der artsenijen. Bij gelijkwaardige middelen moest het goedkoopste gekozen wor den, het gebruik van vloeistoffen moest zooveel mogelijk worden vermeden, aan geneesmiddelen in geconcentreerden vorm de voor keur worden geschonken. Eischen, welke ook nu nog bij de geneesmiddelenvoorziening te velde in acht genomen dienen te worden. De troepen-artsen moesten in dien tijd hun veldmedicijnkisten aanvullen uit de hoofdveldapotheek tegen betaling der kosten (Medizingroschen) In 1787 werd bepaald, dat iedere soldaat op marsch bij zich moest hebben pond charpie (pluksel) en 2 zwachtels. Het verbandpakje, thans geworden het steriele noodverband in zijn doelmatige verpakking, viert dus dit jaar zijn 150-sten geboor tedag. In dezen tijd ontstonden ook de vaste en de verplaatsbare laza retten laatstgenoemde komen ongeveer overeen met onze hoofd- verbandplaatsafdeelingen. Bij zoo'n ambulant lazaret behoorde, op een wagen met zes paarden bespannen, een veldapotheek voor uitwendige- en wondbehandeling en op een wagen met 4 paarden bespannen, een kleine eigenlijke apotheek. Hierbij waren inge deeld 1 veldapotheker en 3 onderveldapothekers 2 wagens met verbandmiddelen en chirurgische instrumenten voltooiden de uitrusting van het ambulante lazaret. Bij den veldtocht naar Rusland (1812) trokken met de Pruisi sche hulptroepen mee bij elk hoofdlazaret 3 „vliegende" lazaret- 1115

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 61