driehoeken en ontvette watten, in rollen in papier verpakt enz.. Het aantal geneesmiddelen bedroeg 138 daaronder slechts enkele praeparaten als Emplastrum adhaesivum en -anglicum, Empl. cerussae, Liquor Ammon. anis,, Pulv. Liquiritiae comp., Pulv. Opii comp., Solutio arsenicalis en Pulvis aërophorus, in af gedeelde poeders van 1,25 gram Acid. tartaricum en 2 gram Bircarbonas natricusverder tien tincturen, waaronder Tinct. Jodii,-Opii simpl.,-Colchici,-Strychnidrie zalven Unguentum Hydrargyri,- Plumbi,-simplex. In 1878 werden nieuw opgenomen onder de verbandmiddelen catgut en hechtzijde, in 3 sterkten, ook cambric in zwachtels van 5 meter lang en in stukken, geolied linnen en rood papier om „antiseptische verbandstoffen" in te wikkelen. Deze nieuw ingevoerde „antiseptische verbandstoffen" werden bereid door drenken in een sublimaatoplossing, die door fuchsine rood gekleurd was. Deze antiseptisch geimpregneerde verband- pakjes, in waterdichte stof verpakt, bestonden uit een cambric- zwachtel van 3 meter lengte, 2 gaascompressen 40 X 20 en 1 veiligheidsspeld. Ook werd nu voor het eerst geperste watten ingevoerd in pakken van 100 gram en 1 kilo, evenals antiseptisch geïmpreg neerd gaas in stukken. Nu werden, als voorloopers van de thans algemeen gebruikte tabletten afgedeelde poeders meegevoerd, nml. Acid. tannicum c. Sacch.lactis (in plaats van de latere tannalbine-poeders)Chlo- retum ammonicum c. Radix Liquiritiae pulv., Calomel 200 mg c. Sacch. Lactis, Morphine 10 mg. c. Sacch. Lactis, Pulveres Doveri enz.. Bovendien werden in een aparte kist meegevoerd reagentia voor urine- en drinkwater onderzoek, dus zooals aan de tegen woordige veldapotheek is toegevoegd een klein klinisch-chemisch laboratorium. De acht desinfectiemiddelen, welke toen in de apotheek aan wezig waren, zijnphenolum, phenolum liquefactum, ruw zout zuur, chloorkalk, kool sublimaat, phenol-kalk (naar behoefte versch te bereiden) en chloorzink. Deze uitrusting werd op 2 speciale voertuigen meegevoerd, welke voorzien waren van een doelmatig ingedeelde ruimte en van kasten, op de wijze als onze oude apotheek-(verband-) wagen. In 1886 zien we de antiseptische wondbehandeling ingevoerd en werden boorzuurwatten, boorvaseline, jodoform en jodoform- gaas aan den artsenijschat toegevoegd. In 1887 kreeg elke soldaat een antiseptisch verbandpakje, later een steriel, geperst nood verband. Eerst in 1898 worden voor het eerst tabletten ingevoerd bij den Militair Geneeskundigen Dienst in verschillende landen, een 1117

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 63