geneesmiddelenvorm, welke niet meer kan worden ontbeerd. Deze geneesmiddelenvorm was populair geworden na den Boerenoorlog, toen de „tabloids" door een Engelsche firma over heel de wereld' verspreid werden. Uit alles blijkt hoe de militaire geneeskunde en pharmacie gelijken tred houden met de nieuwe uitvindingen op haar speciaal gebied. De overgang van het Glauberzout en de castorolie naar het kleine werkzame tablet, en van de warme wondolie, over het met carbol gedrenkte dotje pluksel naar het steriele noodverband, en van de zwarte pekpleister naar de leucoplast, getuigt hier van! De tweede groote verbetering in de geneeskundige uitrusting van den troep, na de invoering der tabletten, kwam tot stand met het gebruik van geneesmiddelen in „toegesmolten glazen buisjes", de ampullen. Deze ampullen werden in 1886 ingevoerd door den apothe ker Limousin te Parijs onder den naam „Ampoules hypo- dermiques". Gelijktijdig en onafhankelijk van hem bereidde apotheker Friedlander in Berlijn kiemvrije oplossingen in kleine glazen kogels met uitgetrokken spits, die hij na de vulling dicht smolt. De eerste geneesmiddelen, die in dezen vorm in den handel gebracht werden, warenHydrochloras Apomorphini,-Cocaini,- Morphini, Hydrobromas Chinini, Sulfas Atropini, Nitras Strych- nini, Sublimaat in keukenzoutopl., Ergotin dialysat. Merkwaardig doen thans de bezwaren aan, welke destijds tegen dieze verpakking werden aangevoerd en wanneer de arts van heden zijn ampullen gebruikt, beseft hij misschien niet wat voor een intensieve arbeid van den apotheker er voor noodig is geweest om al die, indertijd gerechtvaardigde bezwaren, te onder vangen. En nog dagelijks wordt in de apotheek en in de pharma- ceutische laboratoria gewerkt aan de oplossing van vele vraag stukken, ontstaan door den wensch den medicus zoo goed en betrouwbaar mogelijke ampullen te geven. Hoewel dus geneesmiddeloplossingen in ampullen reeds in 1886 aangemaakt werden, duurde het toch nog tot 1911 voor deze ampullen bij den militair geneeskundigen dienst in gebruik kwamen. In het Duitsche leger waren bij het begin van den wereldoorlog slechts 6 geneesmiddelen in gebruik, 'die in ampul len-vorm verstrekt werden. Tijdens den oorlog kwamen er nog acht bij, terwijl er nu een twintigtal bij den militair geneeskundigen dienst van het Duitsche leger te velde gebruikt wordt. Bij de reorganisatie van de mili tair geneeskundige formaties hier te lande zijn 27 soorten ampul len voor injectie opgenomen. Behalve deze zijn nog enkele geneesmiddelen in poedervorm, als joodkalium en keukenzout, in z.g. „trechter-ampullen" verpakt. 1118

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 64