Het Duitsche leger heeft de ampullen „Jodum 7 g" in gebruik. Dit zijn trechter-ampullen met 7 gram jodium en 3 gram jood- kalium. De inhoud van een ampulle opgelost in 90 cm3 spiritus geeft jodiumtinctuur. Een groote verbetering was de invoering van tuben als verpak king voor zalven. In 1914 waren bij het Duitsche leger 7 soorten in gebruik, in onze tegenwoordige B.I.O. (Benoodigdheden In Oorlogstijd) zijn 13 soorten opgenomen. Naast deze verbeteringen moet gewag worden gemaakt van de onschatbare diensten, welke de sera bij een moderne oorlogsvoe ring bewijzen. Het spreekt vanzelf dat deze bijzondere soort van „geneesmiddelen" een voorname plaats innemen in de genees kundige uitrusting van een modern leger. Gaan we eens na, wat in 1914 voorgeschreven was omtrent den inhoud van de tasschen van officieren van gezondheid, de veld- medicijnkisten der Infanterie, enz. van de Koninklijke Landmacht in Nederland, dan zien we, dat ampullen geheel ontbraken in de tasschen voor Off. van Gez.; in de veldmedicijnkisten der Infan terie kwamen weliswaar geen ampullen voor, doch wel fleschjes met steriele morphineoplossing en steriele oplossing van Salicylas natricus c. coffeino, evenzoo in de veldverband- en medicijnkisten bestemd voor Escadrons Cavalerie en voor de Batterijen Artillerie. In de „Verband- en medicijnkisten voor Forten" treffen we ook morphine en Salicylas natricus c. coffeino aan, doch nu in ampul len. In de verbandwagens voor de verbandplaatsafdeelingen waren als steriele vloeistoffen opgenomenSol. camphorae oleosa (in fleschjes) en physiologische keukenzoutoplossing. In de verband- wagens bij de veldhospitalen (de veldapotheken dus) vinden we als poeder Hydrochloras Apomorphini, -Cocaini, -Morphini, waar van naar behoefte steriele oplossingen bereid moesten worden, en Sol. Schleich II in fleschjes. Het voorschrift betreffende den M.G.D. in Ned.-Indië op voet van oorlog, 1906, geeft op pag. 139 den inhoud van den verband- wagen. Hierin zijn nog geen ampullen opgenomen, wel vinden we onder de reserve genees- en verbandmiddelen vermeld 5 fleschjes campherolie steriel 1 10. In de Handleiding voor den M.G.D. bij het optreden tegen een Inlandschen vijand (1908) wordt op pag. 104 de inhoud vermeld van de veldapotheek. Hierin treffen we nu aan als ampullen Sol. Schleich II (in ampullen van 10 gram), Sulfas Atropini 1 sol. (in ampullen van 5 gram); Bihydrochloras Chinini (sol. pro. inject.) in buisjes van 1 gram en Oleum camphorae steriel 1 10 in buisjes. In den vorm van ampullen waren verpakt de Chloretum aethy- licum en de Chloroform ad narcosin. De morphine werd steriel in fleschjes meegevoerd. 1119

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 65