Het eerste deel van het Voorschrift M.G.D. B.V. 1906, kwam in 1917 te vervallen. De materieele uitrusting bleef op enkele kleine wijzigingen na gehandhaafd. In de plaats van het eerste deel kwam het Voorschrift betreffende den M.G.D. in Ned.-Indië op voet van oorlog, Deel I, waarvan in 1921 een herdruk verscheen. In dit voorschrift werd bepaald, dat in een veldhospitaal o.a. aan wezig moest zijn een apotheek. Het veldhospitaal zal, alleen, wanneer geen voldoende ruimte in gebouwen te vinden is, in tenten worden ondergebracht, dus ook de apotheek. Uit alles wat omtrent het veldhospitaal is bepaald, bleek, dat voor dit genees kundig onderdeel en dus ook voor de veldapotheek als eerste eisch gold, dat het makkelijk verplaatsbaar moest zijn. In 1926 kwam een nieuwe uitgave O.V.G.D. I., het bekende ,,roode boekje", waarvan in 1937 weder een nieuwe uitgave is verschenen, thans in twee deelen, waarvan het tweede deel (O.V.G.D. II) de beschrijving omvat van het materieel bij het geneeskundig personeel en de geneeskundige eenheden in gebruik. In het O.V.G.D. I. lezen we, dat bij de geneeskundige eenheden ingedeeld bij het gemobiliseerde leger o.a. behoort de veldhos- pitaalafdeeling bij het veldlegerzij bestaat uitden staf, de chirurgische afdeeling, de hospitaalafdeeling, de verbandplaats- afdeeling voor gaszieken, de apotheekajdeeling, de treinafdeeling en den troepentrein. Deze veldhospitaalafdeeling is bestemd o.a. om indien noodig een veldhospitaal op te richten. Dit veldhospitaal wordt bij voorkeur ingericht in bestaande ziekeninrichtingenis zulks niet mogelijk, dan in bestaande gebouwen, slechts bij uiterste noodzaak in tenten. Voor de veld apotheek, zooals deze thans bij den Militair Geneeskundigen Dienst in gebruik is, wordt dan ook gerekend op 2 tenten van Vliet, waarin de eigenlijke apotheek plus de voorraadkisten kunnen worden ondergebracht, indien zulks noodig mocht zijn. De tenten kunnen afzonderlijk of gecombineerd worden opgezet, waarbij in het laatste geval van elke tent één waranda komt te vervallen. De beide vrijkomende waranda's kunnen te samen als een kleine, extra tent worden benut. De veldapotheek voorziet in de behoefte aan genees- en ver bandmiddelen van het veldhospitaal. De bij de onderdeelen van de veldhospitaalafdeeling aanwezige genees- en verbandmiddelen blijven zoolang mogelijk in reserve. De veldapotheek beschikt bovendien over een reserve aan genees- en verbandmiddelen, waaruit in noodgevallen kan worden geput voor aanvulling van de voorraden der lagere geneeskundige eenheden. In den oorlog tusschen Italië en Abessynië is gebleken, hoe de burgerbevolking gretig van de hulp, die de veldapotheken konden bieden, gebruik maakte ook hier te lande werd, bij het bepalen 1120

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 66