verbonden.1) Van een Arabische eenheid was daar geen sprake, evenmin als daarvan onder het Turksche regime sprake was geweestderhalve kon in dat land het ideaal van een nationale eenheid van Arabië weinig succes hebben en was alleen de geza menlijke actie tot bevrijding van het land van de gehate Turken als doel bruikbaar. Na de overwinning zouden dan wel de moeilijk heden komen (en die zijn ook gekomen), maar het belangrijkste doel was toch om eerst de overwinning te behalen. Deze was te verkrijgen als onder Faisoel's leiding de Arabische macht, gebruik makende van het gebied beO. de Jordaan in volle vrijheid kon opereeren, daarmede voortdurend de flank bedreigend van het Turksche leger in Palestina, en door voortdurende aanvallen op de spoorbaan, welke de Turken zouden dwingen sterke detache menten langs de spoorbaan te immobiliseeren. Inmiddels was het Turksche garnizoen van Ma'an versterkt en voelde het zich nu krachtig genoeg voor actie. Met 2000 man en wat cavalerie werd opgerukt naar Aboe el Lissal, waar een stelling werd ingenomen en van waaruit tegen een der dekkings detachementen van Akaba werd opgerukt. Prompt gingen nu de andere detachementen op de Turksche aanvoerlijnen werken, waar zij dag en nacht de aanvoeren onderschepten, zoodat de actie der Turken al dra in een strijd om lijfsbehoud verkeerde. Om de werking nog te versterken vroeg Lawrence aan generaal Salmond om eenige bombardementen op Aboe el Lissal en Ma'an te doen uitvoeren. Akaba was hierdoor veilig gesteld. Voorts werden nog eenige raids ondernomen op den spoorweg tusschen Ma'an en Medina, waarbij bruggen en treinen werden vernield met het doel Fakri's legerkorps, dat nog steeds in Medina was, daar te houden, en de lijn juist bruikbaar te laten doch niet beter dan noodig was om de Turken precies in leven te houden. In November 1917 was Allenby gereed voor zijn aanval op de Turksche stellingen in de lijn GazaBeërsjeba, en besloot Law rence om te zelfder tijd met de Arabieren een aanval te doen op de Jarmoek-spoorbruggen West van Deraa (zoo iets als onze Preangerbruggen bij Tjilamé), wat bij succes de Turken gedurende 2 weken van hun aanvoer zou berooven. De aanval op de goed bewaakte bruggen mislukte, toen in het duister een der Arabieren zijn geweer liet vallen, dat kletterend de helling afrolde en onmid dellijk alarm veroorzaakte. Daarentegen was Allenby's aanval een volledig succes en bezette hij in December Jeruzalem. Lawrence's grootste voldoening was, dat hij bij den officieëelen intocht in Jeruzalem op 11 December tegenwoordig kon zijn. Tijdens de op de plechtigheid volgende lunch viel toen het vol gende opmerkelijke „bondgenootschappelijke" incident voor 2) Wij komen hierop later nog terug bij de bespreking van het Palestina- plan 1937. 1060

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6