Wij brengen in herinnering, dat de heer Picot dit ruzietje ont ketende aan het einde van het jaar 1917, dat den Geallieerden de volgende rampen had gebrachtde revolutie in Rusland, de vernietiging van Roemenië, de volslagen mislukking van het Fransch-Britsche offensief aan het Westfront, de ernstige muiterij in het Fransche leger, en de debacle der Italianen bij Caporetto Aan Lawrence vroeg Allenby om, terwijl het leger bij Jeruzalem zich ruimte verschafte en den aanvoer herstelde, met de Arabische troepen van Akaba op te rukken naar El Tafila nabij den Zuid oever van de Doode Zee en de graantransporten over deze binnen zee naar Jericho uit te schakelen. Allenby's leger zou tot midden Februari geen groote operatiën kunnen uitvoeren. In Akaba teruggekeerd begon Lawrence eerst met de vorming van een lijfwacht, omdat de Turken een prijs op zijn hoofd hadden gesteld, wat tot eenige voorzichtigheid maande. Hij schrijft hier over „Zij begonnen met voor een levenden of dooden Britschen officier 100 pond te beloven. Na verloop van tijd verhoogden zij niet alleen de algemeene premie, maar deden een speciaal bod op mij. Na de inneming van Akaba werd de prijs aanzienlijk, terwijl nadat wij den trein van Dzjemal Pasja hadden opgeblazen, Ali en ik aan het hoofd van de lijst kwamen met 20.000 pond levend of 10.000 pond dood. Natuurlijk was het aanbod slechts woordenspel, met geen enkele garantie of de som in goud of papier, of zelfs wel uitbetaald zou worden. Maar toch, misschien, kon eenige voor zichtigheid gerechtvaardigd zijn". 1061 De bedienden kwamen in actie en produceerden uit grcote manden uitgebreide, gevarieerde en smakelijke lunch. Dat gaf ons een korte spanne rust, welke werd verstoord door Monsieur Picot, den Franschen politieken vertegenwoordiger, aan wien Allenby had toegestaan om naast (generaal) Clayton te gaan bij den intocht, en die nu met zijn scherpe stem zeide„En morgen, mijn waarde Generaal, zal ik de tnoodige stappen doen om in deze stad een civiel bestuur in te stellen Het was het uitdagendste woord uit de geschiedeniseen stilte volgde, als na de verbreking van het zevende zegel in den Hemel1). Sla, kip met mayonnaise, sandwiches met foie gras bleven onopge- knabbeld in onze monden steken, terwijl wij ons omwendden naar Allenby en hem aangaapten. Zelfs hij scheen er een oogenblik ver legen mee. Wij begonnen te vreezen dat ons idool zwakheid zou verraden. Maar zijn gelaat werd rood hij slikte, zijn kin kwam vooruit (op de manier die wij zoo gaarne zagen), terwijl hij met barsche stem zeide „In de militaire zone is de eenige autoriteit die van den Opper bevelhebber mijzelven". „Maar Sir Grey, sir Edward Grey stamelde M. Picot. Hij werd kortaf onderbroken„Sir Edward Grey doelde op het civiele bestuur dat zal worden ingesteld als ik van oordeel ben dat de militaire toestand dat toelaat." J) Uit „De Openbaring van Johannes", hoofdstuk 8, 1 „En toen het 't zevende zegel geopend had, werd daar een stilzwijgen in den hemel, omtrent van een half uur".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 7