1138 troepen tot de conclusie, dat bosschen of boschrijke streken voor den aan valler in algemeenen zin ongunstig zijn. In aanraking zijnde met den tegen stander wordt het aanvalstempo door de bosschen aanzienlijk vertraagd de tegenstander kan zich gemakkelijk losmaken en opnieuw weerstand bieden. Het woud bemoeilijkt den massalen inzet van vechtwagens en maakt de art. en vlgn. blind, de superioriteit aan strijdmiddelen komt dus niet tot uitdrukking. In den stellingoorlog waren de bosschen wel gunstig voor de gereedstelling, niet echter voor een grooten aanval of een strategische doorbreking. In tactischen zin bergt het doordringen in een bosch het gevaar in zich van vermenging van verbanden met het mogelijke gevolg van door eigen troepen onder vuur te worden genomen. De persoonlijke invloed van de aanvoerders beperkt zich tot een zeer nauwe omgeving. Daarom is een sprongsgewijze voorwaarts gaan over korte afstanden geboden en telkens een opnieuw herstellen van het verband. Zwakke verkenningsafdn. op korten afstand moeten naar alle zijden worden uitgezonden. In het bosch komt het in de eerste plaats op stoot-, pas in de tweede plaats op vuurkracht aan. Het blanke wapen zal menigmaal moeten worden gebruikt. Een bosch gevecht kost in den regel veel bloed, vooral vele groeps- en sie.cdtn. worden daarbij verloren. Veel kans bestaat op paniek. Het deboucheeren biedt bijzondere moeilijkheden, de boschrand moet snel gepasseerd worden, te voren dienen echter de voor het open terrein geboden vormen te worden aangenomen, waarbij opeenhoping van troepen in den boschrand m.h.o. op vij.art. en mitr.vuur moet worden vermeden. De verdediger heeft in het -bosch een krachtigen bondgenoot. De verde diging in den boschrand is alleen aan te bevelen bij het vertragend gevecht, in alle andere omstandigheden af te raden, de vij.art. wordt het er maar makkelijk door gemaakt. De verdediging vóór het bosch biedt het voordeel de reserves goed gedekt te kunnen opstellen, tegenstooten zijn van het bosch uit goed uit te voeren. De verdediging achter het bosch moet zich concentreeren op 'het beletten van het deboucheeren, waarvoor zeer veel vuurwapenen noodig zijn. De aanvaller kan zich goed gedekt gereedstellen en verrassend voorwaarts gaan. De verdediging binnen in een uitgestrekt bosch biedt naast de bekende nadeelen (klein schootsveld, slechte waarneming, slechte art. ondersteuning enz.) toch ook groote voordeelen. Goede dekking tegen vij. verkenning, beveiligd tegen tanks en tegen waargenomen art. vuur. Alsdan sterke voorposten met zware wapenen in den boschrand voor den strijd op grooten afstand. Daarachter veel hindernissen, welke den vij. nopen in de vuurstrooken van de aut. wapenen uit de hoofdstelling te komen; de vele weerstandskemen, welke te zamen de stelling vormen, onregel matig in het -bosch verspreid. „Das ganze Waldinnere wurde zu einem raffinierten System von Hinterhalten, in denen der Tod aus stareenden Gewehrlaüfen lauerte". Art. steun is moeilijk. (Is -de vij. overmachtig aan art. en vewn. dan wordt 's vij .voorsprong in dat opzicht door het -bosch genivelleerd). Bijzondere zorg moet worden besteed aan het onderhouden van het verband. Kleine bosschen leenen zich goed voor vergassen en vuurconcentraties van de art., opstellingen daarin zijn dus niet aan te bevelen. Tk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 84