1148 In Aero D. van Juni 1937 verscheen onder den titel Airplanes can Sink battleships een antwoord van de hand van Cy Caldwell op een tevoren in de Saturday Evening Post verschenen artikel Airplanes can't Sink battle ships door Ensign Jack Lincke. S. wijst er op, dat eind April op vijf mijl afstand van de Spaansche kust nabij Santander het nationalistische oorlogs schip Espana door Russische vliegers tot zinken werd gebracht door 2 treffers van bommen van 210 pounds1). Het schip zonk in 45 minuten. De aanval geschiedde door 7 toestellen achter elkaar in duikvlucht. De Espana werd in 1915 afgebouwd zoodat het niet tot de modernste schepen behoort. Volgens S. bezit de Amerikaansche vloot echter nog taL van schepen, die even oud of ouder zijn dan de Espana. De meeste lichte Am.kruisers zijn niet beter beschermd dan de Espana. S. is van meening, dat afdoende bescherming van destroyers en onderzeebooten tegen luchtaanvallen niet mogelijk is, terwijl zelfs de modernste Am.kruisers, die sterker zijn beschermd dan de Espana niet bestand zijn tegen treffers van bommen van 1000 en 500 pounds. Against Shore-based heavy bombers all warships, including aircraft carriers, are helpless targets". In de D-W. van 22 Juli 1937 worden eenige in L'Air verschenen artikelen van de hand van gnl. X besproken (Zeitgemasze Betrachtungen um die Luftwaffe) Gnl. X wijst o.m. op de moeilijkheden van snellen seriebouw van de moderne toestellen. Vroeger toen over het algemeen de houten constructie werd toegepast konden verschillende fabrieken al spoedig aan de fabricatie deelnemen. Thans zijn de toestellen zoo ingewikkeld, dat voor den bouw sterk gespecialiseerde fabrieken noodig zijn. Men moet dan ook zoeken naar een weinig gecompliceerde eenvoudige constructie voor militaire vlgn. opdat bij mobilisatie of oorlog de productie gemakkelijk kan worden opgevoerd. Volgens gnl. X heeft de Russische vliegtuig-industrie dezen weg ingeslagen. Daar heeft men een 1-zits jager, de J 16, ontwikkeld die gedeeltelijk uit hout en gedeeltelijk uit metaal is geconstrueerd. Voor den bouw van het viegtuig zijn slechts 3000 arbeidsuren nocdig terwijl er per dag 6 kunnen worden afgeleverd. De maximum snelheid bedraagt 480 km/u. Er zouden reeds 800 van deze jagers in dienst zijn. De nieuwe Fr. vliegtuigen noemt gnl. X vliegende laboratoria waaraan alle technische nieuwtjes zijn aan gebracht doch die het nadeel hebben, dat zij alleen door eerste klasse specialisten kunnen worden gebouwd. Verder wordt er op gewezen dat voer de herstelling van onbeduidende beschadigingen, welke vroeger bij de afdeelingen zelf konden worden hersteld de moderne toestellen naar de werkplaatsen of fabrieken moeten worden teruggezonden. Het artikel wordt beëindigd met een overzicht van de lessen, die uit het gebruik van vlieg tuigen in den Spaanschen burgeroorlog kunnen worden getrokken, welke in het kort als volgt worden samengevat le. de groote waarde van jagers 2e. de belangrijke uitwerking van de luchtafweerwapens 3e. de groote, in hoofdzaak moreele, uitwerking van aanvallen in scheer- vlucht 4e. het groote belang van goede verbindingen op den grond voor het melden van vij. vlgn. en van radiotelefonie in de vlgn. O.i. vergeet de S. hierbij te vermelden, dat in Spanje over het algemeen oude langzame bommenwerpers en meerzitsgevechtstoestellen in gebruik zijn terwijl, vooral aan Regeeringszijde, over moderne jachtvliegtuigen wordt beschikt. -1) S. geeft hierbij echter toe, dat vermoedelijk een munitie-magazijn werd getroffen waardoor de munitie ontplofte en een gat in den romp werd geslagen. Bommen van 210 pounds zijn in het algemeen te licht om een oorlogsschip tot zinken te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 94