1152 aanzien eener behoorlijke Chininisatie van het aan zijn zorgen toevertrouwde millioenen volk. Intusschen dringt Sir Henry aan op een grondige herziening der chininecontracten, waardoor de mogelijkheid zou kunnen worden ge opend voor een aanzienlijke verlaging der verkoopsprijzen. Der Deutsche Militdrarzt, September 1936, Nr. 9. „Over een doodelijke verwonding, veroorzaakt door een losse patroon" door Oberstabsarzt Dr. P. Gerlach, Sanitdts-Staffel Lüneburg. Uit de literatuur zijn verschillende gevallen bekend van verwondingen met losse patronen. Meestal waren deze van vrij onsehuldigen aard afgezien van een enkel geval van tetanus, uitgaande van een van den rood geverfden houten kogel afkomstigen splinter, heeft men zich vrijwel nooit ernstige complicaties in aansluiting aan een dergelijke losse-patroon-verwonding zien ontwikkelen. Daarom is de mededeeling in der Deutsche Militararzt omtrent een geval met doodelijken afloop belangrijk, vooral ook door den bijzonderen aard en de zwaarte der orgaanbeschadigingen, welke van te voren hoegenaamd niet vermoed, eerst bij de lijkopening ontdekt werden. Het ongeluk had plaats gedurende een nachtoefening. Op welken afstand van den getroffene het schot werd afgevuurd, kon niet met zekerheid worden uitgemaakt vanwege de heerschende duisternis doch uit het feit dat zich om de inschotopening een 3 tot 5 cm breede kring van kruitaanslag bevond, terwijl de 'huid rondom de wonde bovendien duidelijke verbrandingsver schijnselen vertoonde, mag men stellig aannemen dat het schot op zeer korten afstand moet zijn afgegeven. De gewonde werd spoedigst met een ziekenauto naar het dichtsbij zijnde ziekenhuis vervoerd en op de chirurgische afdeeling ter verpleging op genomen. De toestand bij opname was als volgtpatiënt verkeert in shocktoestand, klaagt over hevige pijnen in de linker borsthelft. Huid voelt klam aan. Slijmvliezen bleek. Pols iets snel doch goed gevuld. De inschotopening, gelegen in de voorste oksellijn ter hoogte van de 7e tusschenribsruimte heeft een doorsnede van ongeveer 1 cm. Er bevindt zich in de linker borst holte een vrij aanzienlijke bloeduitstorting. Verder werden geen afwijkingen gevonden, en de behandelend geneesheer besloot af te wachten. Den volgenden morgen was geen verandering in den toestand van den patiënt opgetreden. Tegen den middag echter werd hij plot seling zeer onrustig, richtte zich hevig benauwd op in bed en viel daarna dood neer. Het onderzoek na den dood leverde de volgende bevindingen opgroote bloeduitstorting in de linker borstholte met vrij sterke verdringing van het hart naar rechts. Uit de 7e rib is een stuk ter lengte van ongeveer 3 cm weggeslagen en ligt vrijwel los in de borstholte. Van den bovenrand der 8e rib zijn ook een paar splinters afgerukt. In de linker borsthelft groot- deels opvullende bloedmassa worden spijsresten aangetoond. Het linker mid denrif vertoont namelijk een groote scheurwond en door deze scheurwond blijkt vrijwel de geheele maag in de borstholte geprolabeerd te zijn. De maagwand zelf vertoont een scheur van ruim 7 cm lengte, waardoor maag inhoud in de borstholte is gevloeid. In de buikholte bevindt zich een kleine bloeduitstorting, welke afkomstig blijkt van een scheur in de milt. Bij nader onderzoek wordt in de milt een houtsplinter afkomstig van de losse patroon aangetroffen. Uit het voorgaande blijkt dat de houten kogel van een losse patroon, ook al wordt deze bij het afgaan van het schot terstond in een groote massa kleine splinters uiteengescheurd, waardoor de trefkans op eenigen afstand vrijwel nihil is, op korten afstand afgevuurd, vermoedelijk onder mede werking der kruitgassen, de meest ernstige verwondingen kan geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 98